Rizogalo i ryż na Cyprze

Rizogalo na Cyprze

20 września – Światowy Dzień Ryżu

Eksperci twierdzą, że ryż jest najpopularniejszą rośliną uprawną na świecie – ponad połowa ludności planety czerpie swoje główne pożywienie z tego zboża. W kuchni cypryjskiej wiele potraw opiera się na tym produkcie. Ryż pojawił się po raz pierwszy około 15 000 lat temu na terenie dzisiejszej Korei Południowej. W Europie ryż zaczęto uprawiać znacznie później – w IV wieku naszej ery na jednym z okrętów Aleksandra Macedońskiego.

Do wyhodowania kilograma ryżu potrzeba około 5000 litrów wody. Rocznie na świecie produkuje się około 525 mln ton ryżu. Liczba odmian tej rośliny jest nieznana, ale naukowcy zgadzają się, że jest ich około 40 000. Oprócz białego, spożywane są także czarny, brązowy, czerwony, żółty i nawet fioletowy ryż. Przy prawidłowym przechowywaniu, okres przydatności do spożycia nieskończonych ziaren polerowanego ryżu może wynosić nawet 30 lat.

Ryż jest uważany za największego “pracodawcę” na świecie: w jego produkcji i przetwarzaniu zatrudnionych jest około 1 mld osób – jedna szósta ludności planety.

Rizogalo – tradycyjne danie z ryżu

Rizogalo to tradycyjne danie kuchni greckiej i cypryjskiej. Zyskało popularność w czasach panowania Turków i prawdopodobnie pochodzi z Wschodu. Rizogalo to słodki, zimny deser na bazie ryżu, podawany z cynamonem. Składniki to: 100 g ryżu, 1 litr mleka (można zastąpić mlekiem ryżowym lub migdałowym), 100 g cukru, skórka z 1 cytryny (tylko jeśli używasz mleka roślinnego), 3 laski cynamonu, 30 g mąki kukurydzianej, mielony cynamon do posypania.

Sposób przygotowania

Wlej wodę do garnka i postaw na ogniu. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj ryż, zmniejsz ogień i gotuj, aż ryż stanie się miękki. W innym garnku zagotuj 800-900 ml mleka z laskami cynamonu i cukrem (jeśli używasz mleka ryżowego lub innego mleka roślinnego, dodaj skórkę z cytryny). Gdy mleko zacznie wrzeć, dodaj ugotowany ryż. Postaw na mocnym ogniu i dobrze wymieszaj. Rozpuść mąkę kukurydzianą w pozostałym mleku (100-200 ml), dodaj do gotującej się kaszy, cały czas mieszając, aż kasza zgęstnieje. Zdejmij rizogalo z ognia i rozłóż na talerze. Pozostaw kaszę do ostygnięcia, a następnie włóż do lodówki, ponieważ rizogalo jest podawane na zimno. Przed podaniem posyp cynamonem.

Porada

Aby szybko schłodzić rizogalo, wyłóż ugotowaną kaszę do metalowej miski i umieść ją w zimnej wodzie. Dzięki temu rizogalo uzyska jednolitą, kremową konsystencję.