Czy Cypr jest bezpieczny?

Czy na Cyprze jest bezpiecznie?

Niezależnie od tego, czy podróżujesz na Cypr w celach turystycznych, czy planujesz zamieszkać tu na stałe, kwestia bezpieczeństwa jest bardzo istotna. W różnych krajach świata podróżnicy padają ofiarą zamachów, ale też „zwykłych” złodziei i innych przestępców. Czy takie samo zagrożenie występuje na Cyprze? Sprawdź, co pokazują statystyki i doświadczenia osób, które się tu przeprowadziły.

Społeczeństwo przyjazne dla turystów

Zacznijmy od tego, że mieszkańcy Cypru są wyjątkowo przyjaźnie nastawieni do turystów i do osób, które chcą zamieszkać tu na stałe np. w celach zarobkowych. Trudno się temu dziwić – turystyka napędza tu całą gospodarkę. Większość miejsc pracy tworzy się właśnie w hotelach i innych obiektach noclegowych, gastronomii, przy obsłudze atrakcji itp. Cypryjczycy to ludzie z natury serdeczni i otwarci. Przybywające tu osoby mogą więc liczyć się z pozytywnym przyjęciem.

Niski poziom przestępczości

Od wielu lat skala przestępczości na Cyprze utrzymuje się na niskim poziomie. Na międzynarodowej stronie Travelriskmap.com Cypr oznaczony jest kolorem żółtym, co oznacza ryzyko na poziomie średnim, jednak wyszukiwarka ta uwzględnia też czynniki takie jak ryzyko dolegliwości żołądkowych czy zachorowań. Jeśli chodzi o przestępczość, bezpieczeństwo na Cyprze jest porównywalne z tym, jakie na skalę ogólnokrajową mamy w Polsce.

Turyści zwracają też uwagę na odpowiednią liczbę policjantów patrolujących ulice. Dla bezpieczeństwa jednak warto zachować pewne zasady, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Lepiej nie obnosić się z dużą ilością gotówki w miejscach publicznych i raczej nie nosić bardzo drogiej biżuterii bądź akcesoriów na ulicach.

Jak w każdej miejscowości turystycznej, na tych cypryjskich mogą pojawić się osoby oferujące „przewodnictwo” lub sprzedaż podrabianych kosztowności. Lepiej unikać korzystania z takich usług, jeśli nie znamy ich źródła. Podobnie w przypadku przewozu osób – zaleca się wyłącznie korzystanie z komunikacji zbiorowej oraz licencjonowanych taksówek, których na Cyprze nie brakuje.

Konflikty w Syrii i uchodźcy

Wiele osób rozważających wakacje na Cyprze lub przeprowadzenie się tu na stałe obawia się sąsiedztwa bliskowschodnich konfliktów. Choć rzeczywiście Cypr od Syrii dzieli zaledwie 170 km, fizyczna bariera morska skutecznie chroni wyspę od konsekwencji trwających walk.

Geograficzna izolacja stanowi też znaczące utrudnienie dla uchodźców, którzy chcieliby przedostać się z Syrii do innego kraju. Warto też zwrócić uwagę na cypryjską politykę nieprzychylną wobec takich napływów. Uzyskanie statusu uchodźcy jest tu bardzo trudne, przez co Cypr nie stanowi atrakcyjnej destynacji dla ludzi, którzy mogliby stanowić źródło potencjalnego zagrożenia dla tutejszych mieszkańców oraz turystów.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za bezpieczeństwem na Cyprze jest brak jakichkolwiek komunikatów ostrzegawczych wydawanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, świadome popularności wycieczek na Cypr wśród Polaków.

Wewnętrzny podział Cypru

Podróżując na Cypr w celach turystycznych lub planując przeprowadzkę tu na stałe, warto pamiętać o wewnętrznym podziale Wyspy. Od ponad 40 lat panuje tu podział na Cypr Południowy, czyli część grecką, oraz Cypr Północny – Turecką Republikę Cypru Północnego. Zasadniczo to część grecka uznawana jest za bezpieczniejszą, głównie ze względu na jasne, skrupulatnie przestrzegane przepisy unijne i wsparcie, jaką Unia Europejska zapewnia tu swoim obywatelom.

Należy jednak podkreślić, że podział ten ma znaczenie przede wszystkim ekonomiczne. Różnice polegają np. na formalnościach związanych z kupnem tu nieruchomości. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, część turecka jest oficjalnie uznawana za równie bezpieczną, jak grecka. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie „zwykłej” ostrożności na Cyprze Południowym i nieco większej na Północnym.

Inwestycja w system ochrony turystów

Władze cypryjskie bardzo dbają o turystów. Troska ta ma przełożenie we wspomnianej wcześniej liczbie obecnych tu policjantów, ale też żołnierzy, szczególnie w rejonie Nikozji. Osoby przybywające tu po raz pierwszy mogą poczuć z tego względu niepokój, jednak należy pamiętać, że wsparcie militarne jest ceną za bezpieczeństwo.

Co ciekawe, władze Cypru w ostatnich latach zainwestowały znaczne środki w nowoczesne systemy nadzoru, które mają na celu ochronę turystów. Wprowadzono też szeroko zakrojone programy informacyjne na temat m.in. lokalnych zwyczajów, które mają pomóc przybywającym na Cypr osobom odnaleźć się w tutejszej rzeczywistości i zaaklimatyzować w, jakby nie patrzeć odmiennej, kulturze.

Ruch drogowy – czy Cypr jest bezpieczny?

Na Cyprze obowiązuje lewostronny ruch drogowy. To ważna informacja zarówno dla kierowców, którym może być trudno dostosować się do innych zwyczajów, jak i dla pieszych, którzy muszą zachować szczególną ostrożność np. podczas przechodzenia przez ulicę. To ważne, szczególnie ze względu na zachowania kierowców przebywających na Cyprze od niedawna. O ile bowiem stali mieszkańcy z reguły poruszają się bezpiecznie po ulicach, o tyle obcokrajowcy mogą być bardziej skłonni do popełniania błędów wynikających z odmiennego systemu ruchu.

Bądź bezpieczny na Cyprze! Zasady, o których trzeba pamiętać

Ogólny poziom bezpieczeństwa to jedno. Drugą równie ważną kwestią jest zachowanie, które pomoże przybyłym na Cypr uniknąć zagrożeń, które bądź co bądź występują w każdym kraju.

Przebywając na Cyprze, pamiętaj o następujących zasadach:

Noszenie kostiumu kąpielowego jest dozwolone tylko na plaży. Za taki strój w innym miejscu publicznym możesz dostać mandat.

Na Cyprze nie wolno fotografować obiektów wojskowych. Zasada ta ma związek z obowiązującymi tu zasadami bezpieczeństwa narodowego. Jeśli o niej zapomnisz, możesz zostać ukarany grzywną, a Twój aparat może zostać skonfiskowany. W skrajnych przypadkach musisz liczyć się z przesłuchaniem na komisariacie policji.

W obiektach sakralnych należy pamiętać o przyzwoitym ubiorze. W przeciwnym wypadku może Ci grozić upomnienie lub zakaz wstępu do kościoła.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane. Ulice, parki czy place nie są odpowiednim miejscem do tego – za złamanie tej zasady grozi mandat. W gruncie rzeczy jest to jedna z ważnych zasad przyczyniających się do bezpieczeństwa.

Przekroczenie granicy Tureckiej Republiki Cypru Północnego wymaga zezwoleń i odpowiednich dokumentów. Braki w tym zakresie mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Na Cyprze obowiązuje zakaz wywożenia antyków bez zezwolenia. Wyspa Afrodyty słynie z bogatej kultury, którą mieszkańcy skrupulatnie chronią. Zakaz obejmuje zarówno wywożenie, jak i przywożenie takich przedmiotów na terytorium Cypru.

Nie wolno używać dronów bez zezwolenia. Aby skorzystać z drona, musisz mieć odpowiednie dokumenty.

Niezależnie od tego, czy podróżujesz na Cypr w celach turystycznych, czy chcesz zamieszkać tu na stałe, pamiętaj, że jesteś gościem. Szacunek do tutejszej kultury i zwyczajów pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemności i szybko zaprzyjaźnić się z miejscowymi mieszkańcami.

Czy Cypr jest bezpiecznym miejscem do życia?

Podczas gdy na całym świcie poziom przestępczości wzrasta, a w krajach uznawanych jeszcze do niedawna za oazy spokoju dochodzi do brutalnych aktów przemocy lub nawet ataków terrorystów lub ekstremistów, Cypr pozostaje państwem bezpiecznym zarówno dla turystów, jak i dla osób mieszkających tu na stałe. W dużej mierze jest to efekt geograficznej izolacji, ale też polityki rządu w Nikozji, który dokłada starań, by zachować taki stan rzeczy.

Jeśli więc chcesz zamieszkać na Cyprze, bezpieczeństwo jest tu argumentem przemawiającym za taką decyzją. Wyspa Afrodyty znana jest nie tylko z bezpieczeństwa, ale też z niespiesznego, typowo wyspiarskiego stylu życia, który szczególnie przyciąga osoby poszukujące wytchnienia i pozytywnej zmiany w życiu.