Cypr kontynuuje ocenę w sprawie członkostwa w Strefie Schengen

cypr

Monitorowanie postępów Cypru na drodze do członkostwa w strefie Schengen

Komisja Europejska “uważnie monitoruje postępy w wypełnianiu wymagań” Cypru w kontekście przystąpienia do strefy Schengen, ogłosił w środę europejski komisarz do spraw wewnętrznych Magnus Brunner. W odniesieniu do sytuacji na Cyprze, a w szczególności do istnienia strefy buforowej, Brunner odpowiedział na pytanie byłego ministra zdrowia Cypru, obecnego europosła Michalisa Hadjipantelasa, że pierwsza ocena obecnego status quo jest już w toku.

Wcześniej Hadjipantelas zapytał o postępy Cypru w aplikacji do strefy Schengen oraz o potencjalne wsparcie w pokonywaniu wyzwań, szczególnie w zakresie kontroli i nadzoru nad strefą buforową. Komisja podała, że do tej pory przyznano Cyprowi ponad 292 miliony euro z funduszy unijnych na “zarządzanie granicami”, migrację i współpracę policyjną w ramach okresu programowania 2021-2027. Obejmuje to 67,7 miliona euro przeznaczone na budowę nowych ośrodków przyjmowania i przedwyjazdowych w rejonie Limni, 30 milionów euro na wzmocnienie zdolności nadzoru na granicach morskich oraz 9,9 miliona euro na wzmocnienie systemów cyfrowych, takich jak System Informacyjny Schengen (SIS).

Hadjipantelas podkreślił, że komisja będzie nadal ściśle współpracować z cypryjskimi władzami, z zamiarem przyspieszenia procesu oceny i wsparcia niezbędnych reform. W środowe popołudnie Komisja Europejska opublikowała swój czwarty raport ‘State of Schengen’, dotyczący przeszłych wydarzeń oraz nadchodzącej agendy na przyszły rok. Raport podkreślił, że w ciągu 40 lat od swojego powstania, Schengen “przekształciło się w solidny i kompleksowy system”, w którym państwa członkowskie wraz z UE “skutecznie zarządzają zewnętrznymi granicami, bezpieczeństwem i migracją w sposób skoordynowany”.

Raport zaznaczył, że “wszystkie kraje kandydujące muszą mieć w pełni działające krajowe systemy zarządzania Schengen w momencie, gdy zostaną przyjęte do UE”, co podkreśla, że wymagania Schengen stały się kluczowym aspektem procesu rozszerzenia UE. Dodatkowo, wskazano, że ‘zintensyfikowane wysiłki UE’ doprowadziły do spadku nielegalnych przejść na zewnętrznych granicach Schengen, z około 240 000 wykryć, co jest najniższym wynikiem od 2021 roku.

Prezydent Nikos Christodoulides wielokrotnie podkreślał potencjalne korzyści członkostwa Cypru w strefie Schengen, twierdząc, że szczególnie pomogłoby to wzmocnić sektor turystyki i inwestycji Republiki. Na początku 2025 roku stwierdził, że Cypr jest “w końcowym etapie” przygotowań do przystąpienia do strefy swobodnego przepływu, sugerując nawet możliwość akcesji przed połową 2026 roku. Po niedawnym przystąpieniu Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen, Cypr i Irlandia pozostają jedynymi państwami członkowskimi UE poza strefą Schengen. Na Cyprze głównym problemem jest strefa buforowa, która pełni funkcję de facto granicy i komplikuje sytuację. Jeżeli Cypr przystąpiłby do Schengen, strefa buforowa, obecnie patrolowana przez siły pokojowe ONZ, zostałaby przekształcona w ściśle kontrolowaną granicę, co mogłoby zwiększyć napięcia.