Cypr ma jedno z najniższych podatków VAT na piwo w Unii Europejskiej

Sytuacja z akcyzą na piwo w krajach Unii Europejskiej

Na Cyprze akcyza na piwo znacznie przekracza minimalne opłaty celne Unii Europejskiej – jest wyższa aż trzykrotnie. W Brukseli zaleca się, aby piwo było opodatkowane akcyzą dodatkowo do podatku VAT. Minimalna stawka akcyzy wynosi 1,87 euro za 100 litrów, co przekłada się na wzrost ceny puszki piwa o pojemności 330 ml o 0,0309 euro. W praktyce jednak niewiele krajów utrzymuje akcyzę na minimalnym poziomie.

Najwyższe i najniższe stawki akcyzowe na piwo w Europie

Najwyższy podatek pobierany jest w Finlandii, gdzie wynosi 0,597 euro za puszkę piwa o pojemności 330 ml. Tuż za nią plasuje się Irlandia z akcyzą wynoszącą 0,372 euro. Najniższy podatek akcyzowy na piwo obowiązuje natomiast w Bułgarii – wynosi tam 0,0316 euro za 330 ml. Po Bułgarii na liście są Niemcy (0,0325 euro) i Luksemburg (0,0327 euro). W Grecji akcyza wynosi 21 centów za 330 ml, a na Cyprze – 10 centów.

Wysokość podatku VAT na piwo w krajach Unii Europejskiej

Na Cyprze sprzedaż piwa jest także obłożona podatkiem VAT na poziomie 19%. Jest to jedna z najniższych stawek VAT w Unii Europejskiej. Niższe stawki obowiązują tylko w Luksemburgu (17%) i na Malcie (18%). Najwyższy VAT na piwo obowiązuje na Węgrzech (27%), a także w Chorwacji, Danii, Norwegii i Szwecji (25%).

Podatki na alkohol w Europie

„Podatek na alkohol to ważny temat w wielu krajach europejskich. Niektóre kraje wykorzystują go jako narzędzie do ograniczania konsumpcji i zmniejszania negatywnego wpływu na zdrowie społeczeństwa, inne – do stymulowania gospodarki. W Europie podatki na alkohol są zróżnicowane: piwo jest opodatkowane mniej niż mocne alkohole, ale więcej niż wino, a w niektórych krajach wino w ogóle nie jest obciążone akcyzą”, – informuje Euronews.

Podsumowanie

Cypr zajmuje 20. miejsce w rankingu „państw opiekuńczych”. Oznacza to, że rząd nie wykazuje zbyt wysokiego poziomu paternalistycznego ingerowania w życie obywateli, jednak społeczeństwo nie jest jednym z najbardziej wolnych. Od 3 lipca w sklepach na Cyprze zniknęły plastikowe butelki z łatwo odkręcanymi nakrętkami. Zastąpiono je butelkami z nakrętką przymocowaną do pierścienia na szyjce. Nowe wymaganie weszło w życie jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.