Cypr z najwyższym wskaźnikiem odjazdów do przyjazdów w UE w 2024 roku
W 2024 roku, Cypr zanotował najwyższy wskaźnik odjazdów do przyjazdów wśród państw członkowskich UE, wynoszący 179 procent. W tym samym roku kraj opuściło 10 941 osób, jak podano podczas konferencji prasowej ministra spraw wewnętrznych Constantinosa Ioannou i wiceministra ds. Imigracji Nicholasa Ioannidesa. Urzędnicy szczegółowo omówili strategię migracyjną rządu, mającą na celu odwrócenie wcześniej negatywnego wizerunku Cypru w zarządzaniu migracją. Ostrzegli jednak, że problem jest nadal skomplikowany i zależy od czynników zewnętrznych.
Strategia migracyjna Cypru
Ioannou zauważył, że Cypr, podobnie jak inne kraje UE na wschodnim Morzu Śródziemnym, doświadczył silnej presji ze strony nieuregulowanej migracji. Wskazał na rekordowe 21 565 wniosków o azyl i 17 280 przyjazdów w 2022 roku, z czego 95 procent migrantów przybyło z Afryki Subsaharyjskiej przez Zieloną Linię. Przepełnienie centrum przyjęć Pournara, które w pewnym momencie przekroczyło 3 000 mieszkańców (trzy razy więcej niż jego pojemność) dodatkowo podkreśliło kryzys.
W odpowiedzi na to rząd przyjął strategię skoncentrowaną na czterech kluczowych obszarach: redukcji przyjazdów, przyspieszeniu przetwarzania wniosków o azyl, poprawie infrastruktury i zwiększeniu deportacji i dobrowolnych powrotów.
Działania na rzecz ograniczenia migracji
W celu ograniczenia liczby przyjazdów, podjęto działania dyplomatyczne z Turcją, mające na celu poprawę kontroli na lotnisku w Stambule i zapobieganie wydawaniu wiz tranzytowych do północnej części kraju, skąd migranci przekraczaliby strefę buforową. Rząd uruchomił również kampanie informacyjne w Afryce Subsaharyjskiej, mające na celu odstraszenie od nieuregulowanej migracji.
W kraju zintensyfikowano kontrole miejsc pracy i natychmiastowe zakończenie świadczeń dla osób, którym odmówiono statusu uchodźcy. Czas przetwarzania wniosków o azyl znacznie skrócono, z 12-24 miesięcy do zaledwie jednego do trzech miesięcy.
Programy dobrowolnego powrotu
Tymczasem programy dobrowolnego powrotu zostały zrewidowane, aby zawierały bodźce finansowe w wysokości od 1 000 do 1 500 euro na osobę. Ioannou podkreślił, że po raz pierwszy w historii więcej migrantów opuszcza Cypr niż przybywa. Zaznaczył, że w 2024 roku 8 213 obywateli krajów trzecich dobrowolnie wróciło do swoich krajów, w porównaniu do 4 636 w 2022 roku. Od początku rządu Christodoulidesa do końca 2024 roku kraj opuściło łącznie 18 055 obywateli krajów trzecich.
Pochwały dla Cypru
Oficjele UE pochwalili politykę powrotów Cypru, a Komisarz Europejski Ylva Johansson i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej pochwalili wysiłki wyspy jako model dla innych państw UE. Wiceminister poinformował również o rosnącym zainteresowaniu ze strony obywateli Syrii w wycofaniu wniosków o azyl lub zrzeczeniu się statusu uchodźcy. Od 9 grudnia 2024 roku średnio 40 Syryjczyków dziennie składało wnioski o powrót do kraju, a 755 osób już wyjechało. Ioannides przewiduje, że liczba repatriacji wzrośnie, jeśli sytuacja w Syrii się poprawi.
Spadek liczby wniosków o azyl
Liczba wniosków o azyl spadła o 69 procent między 2022 a 2024 rokiem, a wnioski od obywateli afrykańskich spadły o ponad 85 procent. Liczba nieregularnych przyjazdów morskich, głównie z Syrii, spadła do zera od maja 2024 roku dzięki nowym politykom rządu. Populacja centrum Pournara zmniejszyła się o 90 procent, z szczytowego poziomu 3 145 w 2022 roku do zaledwie 274 w 2024 roku.