Cypryjczycy obawiają się, że AI zagraża źródłom utrzymania artystów, wynika z badania Eurobarometru.

Cypryjczycy

Sondaż ujawnia silne poparcie dla polityki kulturalnej, lecz niską aktywność i obawy dotyczące roli AI w sztuce

Według badania Eurobarometru opublikowanego w czwartek, większość Cypryjczyków obawia się, że sztuczna inteligencja może zaszkodzić artystom, co odzwierciedla szersze europejskie zaniepokojenie rolą AI w sektorze kultury. Osiemdziesiąt procent respondentów z Cypru wyraziło obawy, że generatywna AI może negatywnie wpłynąć na zatrudnienie i dochody artystów, w porównaniu do 73% z całej Unii Europejskiej.

Tymczasem tylko połowa Cypryjczyków stwierdziła, że potrafi odróżnić sztukę stworzoną przez AI od dzieł wykonanych przez ludzi. Badanie uwypukliło również obawy dotyczące uczciwego wynagrodzenia – tylko 23% Cypryjczyków uważa, że artyści w ich kraju są odpowiednio wynagradzani, co stanowi wyraźny kontrast do 51% średniej w UE.

Wyniki te pojawiają się w momencie, gdy Komisja Europejska przygotowuje “Kulturowy Kompas dla Europy”, nową strategię polityki kulturalnej oczekiwaną w 2025 roku. Badanie przeprowadzone na Cyprze między 18 lutego a 12 marca obejmowało 500 respondentów. W całej UE udział wzięło 26 319 osób.

Priorytety kulturalne Cypryjczyków i Europejczyków

Wśród Cypryjczyków najważniejsze priorytety kulturalne dla UE to ochrona dziedzictwa podczas konfliktów i katastrof (57%), poprawa płacy i warunków pracy dla pracowników kultury (56%) oraz wspieranie rozwoju umiejętności w dziedzinie sztuki (52%). Wysoko oceniano również zwiększenie dostępności (49%) i finansowanie sztuki (48%).

W całej UE obywatele priorytetowo traktowali dostępność (45%), ochronę dziedzictwa (43%), uczciwe wynagrodzenie (42%), prawa artystyczne (40%) oraz wsparcie umiejętności (33%).

Wolność artystyczna i ograniczona aktywność kulturalna

Mimo silnego poparcia dla wolności artystycznej, którą ceni 94% Cypryjczyków i 88% respondentów z UE, tylko 63% Cypryjczyków wierzy, że artyści mogą swobodnie wyrażać swoje poglądy bez cenzury rządowej. Jeszcze mniej (59%) uważa, że artyści są bezpieczni przed cenzurą lub represjami ze strony podmiotów pozarządowych.

Udział w aktywnościach kulturalnych pozostaje ograniczony. Tylko 36% Cypryjczyków zgłosiło, że angażowało się w działania artystyczne w ciągu ostatniego roku, w porównaniu do 49% w całej UE. Brak czasu (61%) i niewystarczająca informacja o wydarzeniach (28%) były najczęściej wymienianymi barierami na Cyprze, a także koszty biletów, które zauważyło 27%.

„Te wyniki pokazują, jak ważna jest kultura dla Europejczyków – nie tylko dlatego, że stanowi część ich tożsamości, ale także dlatego, że reprezentuje wspólną podstawę dla przyszłości Europy,” powiedział Glen Micallef, Europejski Komisarz ds. Sprawiedliwości Międzypokoleniowej, Młodzieży, Kultury i Sportu.