Kypr prezentuje swój pierwszy satelita
W Centrum Badań i Innowacji Kosmicznych na Cyprze (C-SpaRC) w Nikozji, zaprezentowano pierwszy cypryjski satelita, który ma zostać wystrzelony w kosmos w 2026 roku. Prezydent Cypryjskiej Organizacji Badań Kosmicznych, Jorgos Danos, poinformował, że satelita będzie uczestniczył w badaniach NASA dotyczących pogody kosmicznej. Dzięki czujnikom satelita zbierze dane, które pomogą lepiej zrozumieć wpływ burz słonecznych na atmosferę Ziemi. Satelita będzie również monitorował środowisko i używany do szybkiego wykrywania pożarów.
Tworzenie własnej technologii satelitarnej
„Najważniejsze jest to, że zdobywamy nasze własne know-how i możliwość produkcji mikrosatelitów, które stanowią szczególnie ważny sektor badań kosmicznych na szczeblu międzynarodowym” – podkreślił Danos. Dodał również, że pierwszy satelita to dopiero początek dużego wspólnego projektu. Satelita, wykonany z metalu, ma około 30 cm długości. „Dzięki najnowocześniejszym technologiom możemy mieć satelity tego samego rozmiaru i z tymi samymi możliwościami, jakie miały znacznie większe satelity 20 lat temu” – skomentował szef Cypryjskiej Organizacji Badań Kosmicznych.
Współpraca z NASA i COSPAR
Satelita z elementami drukowanymi w 3D został opracowany we współpracy z NASA i Komitetem Badań Kosmicznych (COSPAR). Planuje się, że zostanie wystrzelony w kosmos w 2026 roku. Na wydarzeniu zaprezentowano również najnowsze urządzenia, niedawno nabyte dla C-SpaRC. Wśród nich jest unikalna na Cyprze i jedna z niewielu w Europie systemy selektywnego topienia laserowego metali do druku 3D, zdolna do druku metali (aluminium, stali, platyny itp.) z niezwykle wysoką rozdzielczością, jakością i dużymi rozmiarami. Urządzenia te wkrótce będą dostępne dla cypryjskich firm wchodzących w klaster kosmiczny, co znacznie poszerzy ich możliwości w tym sektorze.
Wpływ na gospodarkę
„To otworzy drogę dla dynamicznego wejścia Cypru na światowy rynek kosmiczny, którego przychody w 2023 roku wyniosły 570 miliardów euro rocznie” – czytamy w oświadczeniu Cypryjskiego Agencji Badań Kosmicznych (CSEO). C-SpaRC, strategiczny projekt infrastrukturalny, jest realizowany przy finansowym wsparciu Funduszu Badań i Innowacji oraz przy pomocy NASA.