Nadmierne obciążenie turystyczne – problem coraz większej liczby państw
Coraz więcej państw doświadcza nadmiernego obciążenia turystycznego, zwłaszcza latem. Takie wnioski wynikają z pierwszego badania poświęconego zrównoważeniu sektora turystycznego. Indeks nadmiernego obciążenia turystycznego został opracowany przez firmę doradczą Roland Berger na podstawie danych zebranych z 70 popularnych kierunków turystycznych na całym świecie. Cypr jest jednym z krajów z wysokim poziomem nadmiernego obciążenia turystycznego, zajmując pierwsze miejsce pod względem turystyki nadmorskiej w sezonie letnim. Wysokie miejsca na liście zajmują również Grecja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy, Francja i Portugalia.
Czym jest nadmierne obciążenie turystyczne?
Nadmierne obciążenie turystyczne to sytuacja, w której przepływ turystów przekracza możliwości miejsca docelowego. Aby ocenić, jak bardzo kraj jest narażony na tę sytuację, każdy kierunek turystyczny został oceniony na skali od 1 do 5 na podstawie czterech obiektywnych kryteriów: liczby zagranicznych turystów na jednego stałego mieszkańca kraju, liczby zagranicznych turystów na kilometr kwadratowy, sezonowego skupiska turystów w określonych regionach oraz infrastruktury w kraju przyjmującym.
Państwa najbardziej narażone na nadmierne obciążenie turystyczne
Najbardziej narażone na nadmierne obciążenie turystyczne okazały się popularne nadmorskie kierunki turystyczne, które otrzymały 4+ punktów na pięciopunktowej skali. Głównymi czynnikami była koncentracja dużego liczby turystów (od 3,2 do 9,9 turystów na jednego stałego mieszkańca) na stosunkowo małych obszarach (1600-8000 turystów na km kwadratowy) oraz słabo rozwinięta infrastruktura. Do najbardziej dotkniętych krajów należą: Cypr (4,4 punkty), Mauritius (4,2 punkty), Grecja (Mykonos i Santorini zdobyły 4 punkty). Chorwacja, Hiszpania, Włochy, Francja i Portugalia osiągnęły średnie wyniki (średnio 3,6 punktu).
Europejskie kierunki turystyczne pod presją
Chociaż główne europejskie kierunki turystyczne mogą pomieścić dużą liczbę turystów, latem ich przepływ staje się szczególnie duży. Do 43% zagranicznych turystów przybywa do tych krajów w trzecim kwartale roku (od lipca do września). Nadmierna turystyka dotyka również centra miast. Mimo że miejskie kierunki są bardziej rozwinięte pod względem zrównoważenia i mniej zależne od turystyki gospodarczo, na niektóre europejskie stolice przypada do 37% przyjazdów w trzecim kwartale roku (lipiec-wrzesień), a ich średni wynik wynosił 2,6/5. Na podium znalazły się takie europejskie miasta jak Kopenhaga (Dania) z wynikiem 3,8, Amsterdam (Holandia) z wynikiem 3,7 i Dublin (Irlandia) z wynikiem 3,4.
Rekordowa liczba pasażerów na Cyprze
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku na lotniskach Cypru odnotowano największą liczbę pasażerów w historii kraju. Łącznie od stycznia do sierpnia przez dwa lotniska Cypru przeszło 8 179 421 pasażerów.