Powrót Larnaca Biennale 2025: Największe międzynarodowe wydarzenie sztuki współczesnej na Cyprze
Energia współdzielona przez wiele perspektyw przyniesie bogactwo wydarzeń do nadmorskiego miasteczka jeszcze w tym roku. Nadszedł czas na powrót największego międzynarodowego wydarzenia sztuki współczesnej na Cyprze, a przygotowania do jego największej edycji są już w pełnym toku. Wiosną tego roku zakończył się pierwszy etap Larnaca Biennale 2025 – zamknięcie otwartego naboru z setkami artystów chętnych do udziału i prezentacji swoich prac w Larnace. Obecnie komitet organizacyjny oraz kuratorka tegorocznej edycji, Sana López Abellán, przeglądają zgłoszone propozycje na 4. edycję.
Larnaca Biennale 2025: Oczekiwana edycja z rekordową liczbą zgłoszeń
Edycja 2025 powraca 15 października i potrwa przez sześć tygodni, aż do 28 listopada, z tematem „Wzdłuż Linii i Śladów”. Przez ponad miesiąc tej jesieni miasto Larnaka i jego okolice ponownie zakwitną jako tętniące życiem centrum kulturalne, łącząc lokalnych i międzynarodowych artystów, mieszkańców oraz gości. Do tego czasu komitet sędziowski oraz nowa kuratorka mają pełne ręce roboty, przeglądając wszystkie zgłoszenia, a wyniki, kto zakwalifikował się do udziału, mają być ogłoszone do połowy maja. Z każdą edycją wydarzenie rośnie na skalę, a w tym roku odnotowano rekordową liczbę 526 zgłoszeń z 76 krajów. Artyści z całego świata – od Argentyny po Wietnam, od Islandii po Południową Afrykę – zgłosili swoje propozycje na edycję 2025.
Program pełen wystaw, warsztatów i wydarzeń towarzyszących
Co czeka publiczność w tym roku, to dynamiczny program wystaw, warsztatów, występów oraz wydarzeń towarzyszących otwartych dla wszystkich. Niektóre będą darmowe, inne będą wymagały zakupu biletów, a pełna agenda zostanie opublikowana bliżej terminu wydarzenia. Kuratorka Sana López Abellán podkreśla, że wszystkie wydarzenia i dzieła sztuki będą odpowiadać tegorocznemu tematowi – „Wzdłuż Linii i Śladów”. Temat ten odzwierciedla metaforyczne, symboliczne i fizyczne wyrażenia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Wspólne kształtowanie treści Biennale
Proces ten kształtowany jest wspólnie, jak mówi kuratorka, z tematyką nabierającą kształtu w miarę interpretacji artystów. „Budowanie biennale od pomysłu,” mówi kuratorka Abellán, „wyrastającego z tematu, który sobie wyobraziłam, i obserwowanie, jak międzynarodowa społeczność artystów na niego reaguje, jest ekscytujące. Każdy wnosi unikalną interpretację i głos. Razem, krok po kroku, kształtujemy tę edycję, ewoluując przez współpracę, kreatywność i wspólną energię wielu perspektyw.”
Oczywiście, nie działa sama. Za kulisami współpracuje ściśle z założycielskim zespołem organizacyjnym oraz komitetem sędziowskim składającym się z lokalnych i międzynarodowych ekspertów sztuki (Massimo Scaringella, Dr Anca Boeriu, Stavros Ditsios, Costas Mantzalos i Froso Andreou). W ciągu niespełna sześciu miesięcy Larnaka wypełni się kuratorskimi doświadczeniami artystycznymi, które postawią miasto jeszcze wyżej na globalnej mapie sztuki.