Dyrektor szkoły hospitalizowany w związku ze sporem o hidżab na północy

szkola

Dyrektor liceum w północnej części kraju trafił do szpitala po zasłabnięciu podczas napiętej dyskusji na temat uczennicy w hidżabie, której odmówiono wejścia do szkoły

Dyrekcja liceum Irsen Kucuk odmówiła wpuszczenia uczennicy do klasy, gdy przyszła do szkoły w hidżabie, w towarzystwie swojej rodziny. Nauczyciele powołali się na regulamin, który uważał jej strój za „niewłaściwy” i zabraniał jej wejścia. Według gazety Yeni Duzen, między rodziną a personelem szkoły doszło do dyskusji, po której rodzina ostatecznie opuściła szkołę.

Napięcie rosło, kiedy w szkole pojawiło się trzech wysoko postawionych urzędników z „ministerstwa edukacji”, którzy próbowali zakwestionować decyzję dyrekcji i pozwolić dziewczynie na uczęszczanie do szkoły. Urzędnicy poszli bezpośrednio do gabinetu dyrektora, po czym dyrektor zasłabł z powodu stresu.

Prezes związku nauczycieli wzywa do dymisji ministra edukacji

Po incydencie, prezes tureckiego cypryjskiego związku nauczycieli szkół średnich (Ktoeos), Selma Aylem, wezwała do dymisji „ministra edukacji” Nazima Cavusoglu. Wypowiadając się przed szkołą wraz z sekretarzem generalnym związku, Tahirem Gokcebelem, Aylem powiedziała, że nauczyciele z różnych szkół średnich i liceów solidaryzują się z związkiem.

Gokcebel później wydał publiczne oświadczenie, oskarżając podsekretarza „ministerstwa edukacji” i dyrektora „departamentu edukacji średniej” o wywieranie ekstremalnej presji na dyrektora szkoły, twierdząc, że mogło to doprowadzić do jego śmierci. „Dzieci są pod presją. Wszystkich 700 uczniów jest źle traktowanych i wykorzystywanych”, powiedział Gokcebel, twierdząc, że mimo wycofania się w poniedziałek z „regulaminu dyscyplinarnego”, dyrekcja szkoły wciąż była pod niewłaściwym wpływem.

Podkreślił, że świeckość jest podstawową i niezbywalną zasadą dla tureckiego społeczeństwa cypryjskiego, wzywając zewnętrzne siły do „zostawienia naszych szkół i naszych dzieci w spokoju”. Gokcebel skrytykował także ambasadę Turcji w Nikozji, stwierdzając: „To jest Cypr. Ma swoją własną edukację, kulturę i religię. Okazujcie szacunek albo odejdźcie”.

Zaostrzenie napięć po wycofaniu kontrowersyjnego regulaminu

Zdarzenie to tylko zaostrzyło napięcia, które pojawiły się kilka dni po tym, jak rząd wycofał kontrowersyjny „regulamin dyscyplinarny”, który pozwalał uczniom na noszenie ubiorów religijnych w szkołach. Polityka została wycofana w poniedziałek po silnym sprzeciwie i protestach związków nauczycielskich.