Inwazyjne gołębie egipskie zagrożeniem dla fauny na Cyprze
Inwazyjne gołębie egipskie, które zostały wpuszczone na wolność na Cyprze z inicjatywy myśliwych, stopniowo zdobywają swoje miejsce w środowisku naturalnym wyspy. Naukowcy obawiają się, że ze względu na znaczne konkurencyjne zalety ptaków, mogą one stanowić zagrożenie dla innych gatunków fauny. W mieście nie ma naturalnych drapieżników, które mogłyby stanowić zagrożenie dla gołębi egipskich. Ptaki te zasiedliły miejskie środowisko, budując gniazda w dowolnych miejscach – od doniczek kwiatowych po okienne parapety, w szczelinach lub pod gzymsami. Co więcej, nie boją się one ludzi.
Na razie nie wiadomo, czy gołębie egipskie zdominują inne gatunki gołębi i grzywaczy. Aby ocenić sytuację, potrzebny jest czas. W ostatnich latach niektórzy myśliwi opublikowali w mediach społecznościowych informacje o tym, że wypuścili do natury gołębie egipskie. Celem tych działań było zwiększenie populacji ptaków, na które można polować. Jednak gołębie egipskie okazały się mądrzejsze i szybko przesiedliły się do miast. Fakt, że mogą się rozmnażać bez przeszkód przez cały rok, pomaga im szybko zwiększyć swoją liczbę. Liczba tych ptaków rośnie od 2014 roku. Gołębie budują kruche gniazda z kilku gałązek, do których składają parę jaj, które wysiadują przez dwa tygodnie. Dorosły ptak zwykle osiąga długość 25 cm.
Przestraszeni naukowcy
“Populacja gołębi egipskich na Cyprze rzeczywiście znacznie wzrosła. Te ptaki nie powinny były pojawić się na wyspie” – mówi koordynator BirdLife Cyprus, Tasos Shalis. Ekspert wyjaśnia, że na Cyprze najczęściej spotyka się gołębie sierpowe i obrączkowane, a gołębie egipskie można było wcześniej znaleźć tylko w sklepach zoologicznych. “Obecnie jest mniej gołębi obrączkowanych, a więcej egipskich. Te gatunki rywalizują o przestrzeń życiową. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń Cypru, możemy stracić lokalny gatunek w tej walki międzygatunkowej” – komentuje ekspert.
Gołębie egipskie są mniej podatne na wpływ człowieka i lepiej się adaptują. “Chowają się wszędzie, gdzie znajdą miejsce. Budują nawet gniazda w doniczkach z roślinami. Możesz być nieobecny przez dwa-trzy dni, w tym czasie znajdą miejsce, gdzie złożyć jaja” – podkreśla Tasos Shalis. Aby ograniczyć wpływ gatunku na lokalną faunę, od jesieni 2022 roku na gołębie egipskie będzie dozwolone polowanie.