Wydajność gospodarki Cypru
Obecnie sytuacja gospodarcza na Cyprze jest dość interesująca: zadowalający wzrost, niskie bezrobocie, umiarkowana inflacja i nadwyżki w finansach publicznych. Jednak z czasem pokazała także nadmierne deficyty na rachunku bieżącym bilansu płatniczego. Saldo rachunku bieżącego jest ważne, ponieważ odnotowuje różnicę pomiędzy eksportem a importem, odzwierciedlając tym samym istotne aspekty długoterminowej konkurencyjności gospodarki. Niemniej jednak, nie przyciąga ono dużego zainteresowania w debacie publicznej, prawdopodobnie dlatego, że związane z nim skutki nie są natychmiast zauważalne i obserwowalne tylko w perspektywie długoterminowej.
Problem nadmiernego deficytu w Cyprze
W przypadku Cypru, trwałe deficyty na rachunku bieżącym odzwierciedlają jego nadmierne zależności od importu środków trwałych i surowców niezbędnych do rozwoju kluczowych sektorów gospodarki. Pomimo znakomitego wyniku w turystyce i eksporcie usług profesjonalnych, nadmierne poleganie na imporcie prowadzi do nierównowagi, jednocześnie pokazując poważne opóźnienia w zielonych i cyfrowych transformacjach oraz ciągłą zależność kraju od importu ropy naftowej do zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych.
Strategia dla Cypru
W celu rozwiązania długoterminowych wyzwań, konieczna jest strategia, która powinna obejmować następujące elementy. Należy dalej wykorzystywać przewagi konkurencyjne Cypru w sektorze usług, budując na pozytywnych zmianach z ostatnich lat, które doprowadziły do wzrostu inwestycji zagranicznych w kraju, szczególnie w sektorze zaawansowanych technologii, edukacji wyższej, służby zdrowia itp. W tym kontekście należy wziąć pod uwagę wpływ koniecznej adaptacji do międzynarodowego porozumienia o nałożeniu minimalnej stawki podatkowej w wysokości 15 procent na duże przedsiębiorstwa. Ten rozwój bez wątpienia obciąży takie firmy i mógłby być zrównoważony korzyściami w innych kluczowych obszarach, takich jak ułatwienie zatrudnienia wykwalifikowanego personelu i zapewnienie dostępu do najnowocześniejszych technologii i komunikacji. Zielona transformacja powinna być przyspieszona poprzez promowanie polityk mających na celu zapewnienie niskich i przystępnych cen energii na długą metę. Należy stworzyć zachęty do zwiększenia oszczędności, poprzez takie środki jak rozszerzenie ram regulujących fundusze powiernicze, co przyniosłoby dodatkowe, ale ważne korzyści w skutecznym rozwiązaniu problemu adekwatności emerytur na długą metę.
Andreas Charalambous i Omiros Pissarides są ekonomistami, a wyrażone przez nich opinie są osobiste.