Cypr – jednym z krajów UE z najniższym poziomem ubóstwa
Według danych Eurostatu, w 2023 roku tylko 2,4% populacji Cypru doświadczało poważnych niedostatków, co umieszcza ten kraj wśród najbardziej prosperujących krajów Europy, obok Szwecji i Luksemburga. Poziom poważnych niedostatków materialnych i społecznych to wskaźnik ujawniający przymusowy brak niezbędnych i pożądanych dóbr dla pełnej jakości życia. Pokazuje on ilość osób, które nie mogą sobie pozwolić na pewne dobra, usługi czy aktywności społeczne.
Metoda pomiaru poziomu ubóstwa
Wskaźnik ten jest określany jako procent populacji, która doświadcza przymusowej deprywacji przynajmniej w siedmiu z trzynastu kategorii (sześć kategorii dotyczy indywidualnej konsumpcji, a siedem – konsumpcji gospodarstw domowych). Na przykład, na poziomie gospodarstw domowych eksperci badają, czy mogą one pokrywać nieprzewidziane wydatki, pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem, płacić rachunki za media, kredyty hipoteczne, czy mogą jeść posiłek z mięsem, kurczakiem, rybą lub wegetariańskim odpowiednikiem co najmniej raz na dwa dni, czy mogą ogrzewać swoje mieszkania, utrzymywać samochód i wymieniać zużyte meble. Na poziomie indywidualnej konsumpcji uwzględnia się możliwość opłacania dostępu do internetu, kupowania nowych ubrań i obuwia, spędzania czasu wolnego, chodzenia do kawiarni z przyjaciółmi i rodziną.
Ubóstwo w innych krajach UE
W 2023 roku z ekstremalnym ubóstwem i poważnymi niedostatkami materialnymi i społecznymi zmagało się 6,8% populacji UE. Kraje Unii Europejskiej z najwyższymi wskaźnikami ubóstwa to Grecja (13,5%), Bułgaria (18%) i Rumunia (19,8%). Do pierwszej piątki krajów z największym procentem ubogiej populacji dołączyły również Węgry (10,4%) i Hiszpania (9%). Z drugiej strony, Słowenia (2%), Cypr (2,4%), Szwecja, Luksemburg i Estonia (wszystkie trzy kraje 2,5%) zgłosiły najniższe wskaźniki ubóstwa i społecznej deprywacji.
Problem ubóstwa na Cyprze
Nieco mniej niż 17% populacji Cypru żyje w obawie przed ubóstwem lub izolacją społeczną. Dane te pochodzą z przeglądu dochodów i warunków życia gospodarstw domowych przeprowadzonego przez Służbę Statystyczną w 2023 roku. Na Cyprze żyje i wychowuje dzieci 40 000 samotnych rodziców. W przeważającej większości są to kobiety, które znajdują się w bardzo narażonej sytuacji.