Kasza na Cyprze. Trzy słynne przepisy

Kasza na Cyprze przepisy

Uniwersalność kaszy

Kasza to jedno z tych dań, które można uznać za uniwersalne. Kasza może być słodka i pożywna. Można ją przygotować z warzywami, suszonymi owocami lub orzechami. Przedstawiamy trzy popularne na Cyprze przepisy na to danie.

Tradycyjna kasza na Cyprze: Rizogalo

Rizogalo to tradycyjne danie kuchni greckiej i cypryjskiej. Zyskało popularność w czasach panowania Turków i najprawdopodobniej pochodzi ze Wschodu. Rizogalo to słodka, chłodna kasza ryżowa, którą podaje się z cynamonem jako deser.

Składniki i przygotowanie Rizogalo

Do przygotowania Rizogalo potrzebujesz: 100 g ryżu, 1 litr mleka (można zastąpić mlekiem ryżowym lub migdałowym), 100 g cukru, skórkę z 1 cytryny (tylko jeśli używasz mleka roślinnego), 3 kije cynamonu, 30 g mąki kukurydzianej i mielony cynamon do posypania. Kasza powinna być gotowana do miękkości, po czym dodaje się do niej gotowane z cynamonem i cukrem mleko. Na koniec dodaje się mąkę kukurydzianą i gotuje, aż kasza zgęstnieje. Gotowe Rizogalo podaje się schłodzone i posypane cynamonem.

Pyszna kasza z warzywami

Do przygotowania potrzebujesz: 100 g kaszy pszennej, 250 g czerwonej kapusty, 1 średniej marchewki, 1 cebuli, 3 łyżki oleju roślinnego, sól i zioła do smaku. Warzywa smażymy na oleju, następnie dodajemy kaszę. Gotujemy całość pod przykryciem, aż kasza będzie miękka. Podajemy z posiekanymi świeżymi ziołami.

Odżywcza owsianka

Owsianka jest uważana za najbardziej pożywną kaszę. W 100 g tego produktu zawiera się około 15 g białka. Co więcej, owsianka przewyższa wszystkie inne kasze pod względem zawartości cynku.

Składniki i przygotowanie owsianki

Do przygotowania owsianki potrzebujesz: 100 g płatków owsianych, 250 g mleka migdałowego, sól, owoce jagodowe lub jabłka, cynamon. Gotujemy płatki owsiane w mleku migdałowym, na koniec dodajemy sól i dekorujemy owocami lub plasterkami jabłka, posypujemy cynamonem. Zamiast cukru, możemy dodać miód.

Historia kaszy

Kasza to danie z ugotowanych ziaren lub innych nasion. Każda kraj ma swoją własną tradycyjną kaszę. W przeszłości, początek nowego etapu nauki w szkole był zaznaczany wspólnym posiłkiem – wszystkim podawano kaszę. Stąd pochodzi słowo “kaszownik”.