17 października obserwuj “Łowczą” pełnię księżyca
W tym roku 17 października będziemy mieli okazję zaobserwować zjawisko nazwane “Łowczą” pełnią księżyca. W tym dniu, księżyc będzie w pełni i jednocześnie będzie najbliżej Ziemi, co nazywane jest superksiężycem. Dzięki temu, księżyc będzie wydawał się jaśniejszy i większy niż zwykle. Obserwatorzy nieba będą mogli zrobić niesamowite zdjęcia. Księżyc będzie wyglądał na 7,9% większy i na 15,7% jaśniejszy. W momencie największego zbliżenia, czyli perygeum, odległość między Ziemią a Księżycem wyniesie 357 364 km, podczas gdy średnia odległość między tymi ciałami niebieskimi wynosi 384 400 km.
Co to jest “Łowcza” pełnia księżyca?
“Łowczą” pełnię księżyca nazywamy pełnią, która następuje po “żniwnej” pełni księżyca. Może ona przypadać na październik lub listopad. Tymczasem, “żniwną” pełnią księżyca nazywamy pełnią najbliżej daty równonocy jesiennej. W 2024 roku “żniwna” pełnia księżyca miała miejsce 18 września. Nazwa “łowcza” pełnia księżyca została po raz pierwszy zarejestrowana w 1710 roku. Jest to okres, kiedy myśliwi korzystają z jasnego widoku na otwarte pola po zbiorach, aby przygotować się do zimowego polowania.
Na Cyprze zaobserwowano zorzę polarną
Na Cyprze zaobserwowano zorzę polarną. To już drugi raz w 2024 roku, kiedy mieszkańcy tej wyspy mogli podziwiać to rzadkie zjawisko. Zdjęcia zorzy polarnej zostały zrobione w okolicy wsi Prastio Kellaki. Zgodnie z ludową metodą prognozowania pogody, nadchodząca zima ma być bardzo deszczowa. Informację tę przekazał “ludowy meteorolog” Leonidas Leonidu.