Komisja ds. Ochrony Praw Człowieka ujawnia alarmujące dane dotyczące przemocy wobec kobiet na Cyprze
Według europejskiego badania, w którym wzięły udział kobiety z Cypru, ponad jedna trzecia z nich doświadczyła przemocy fizycznej, seksualnej lub groźby takiej przemocy w swoim życiu – informuje Komisarz ds. Ochrony Praw Człowieka, Maria Stylianou Lottides. Dokładny odsetek wynosi 36,1%, co pokazuje, że przemoc oparta na płci nadal występuje na Cyprze w dużym stopniu.
Zobowiązania z nowej dyrektywy UE
W związku z Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy przeciwko Kobietom, Lottides odnosi się do postanowień nowej dyrektywy UE dotyczącej zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Zgodnie z dyrektywą, powinny one zostać włączone do krajowego porządku prawnego państw do czerwca 2027 roku. Komisarz zapowiedziała, że jej biuro będzie “ściśle monitorować i oceniać działania podjęte przez państwo cypryjskie w celu skutecznego i praktycznego spełnienia zobowiązań wynikających z dyrektywy”.
Ramowy plan legislacyjny na Cyprze
Lottides informuje, że na Cyprze opracowano ramy legislacyjne, które penalizują wszystkie formy przemocy opartej na płci, odkąd wyspa podpisała Konwencję Stambulską, Konwencję Rady Europy dotyczącą zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Mimo tego, badanie przemocy wobec kobiet, przeprowadzone wspólnie przez Eurostat, FRA i Europejską Agencję ds. Równości Płci (EIGE) dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, pokazało wysokie wskaźniki przemocy opartej na płci na Cyprze.
Przemoc fizyczna i seksualna na Cyprze
Badanie przeprowadzone wśród kobiet w wieku od 18 do 74 lat wykazało, że na Cyprze 30% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej i seksualnej ze strony partnera, natomiast przemoc fizyczna i seksualna lub groźba takiej przemocy ze strony trzeciej osoby od 15 roku życia wynosiła 14,6%. “Seksualne molestowanie w miejscu pracy przez całe ich życie wynosi 39,9%” – dodała Lottides.
Niewystarczające przepisy na szczeblu UE i krajowym
Komisarz podkreśla, że badanie to “potwierdza, że dotychczasowe przepisy na szczeblu UE i krajowym okazały się niewystarczające do skutecznego zwalczania i zapobiegania przemocy wobec kobiet”. Akt legislacyjny, Dyrektywa (UE) 2024/1385, zwalcza przemoc wobec kobiet i przemoc domową oraz ma na celu ustanowienie środków na rzecz ich wsparcia. W dyrektywie pojawiło się również specjalne odniesienie do cyberprzemocy, której, jak podaje dyrektywa, doświadcza szacunkowo 50% młodych kobiet.
Walka z przemocą i dyskryminacją na Cyprze
„Instytucja, którą reprezentuję, będzie ściśle monitorować i oceniać działania podjęte przez państwo cypryjskie w celu spełnienia zobowiązań wynikających z Dyrektywy, i będzie nadal konstruktywnie przyczyniać się do walki o wyeliminowanie przemocy wobec kobiet oraz zwalczanie dyskryminacji płci i nierówności” – zakończyła Lottides.