Komisja śledcza ds. wycofania poduszek powietrznych zaprzysiężona, spotkania będą otwarte

Nowo powołany komitet bada dostawy pojazdów z UE i import samochodów z krajów trzecich

W środę złożono przysięgę na trzyosobowy komitet powołany do zbadania dostaw pojazdów z Unii Europejskiej, importu pojazdów z krajów trzecich oraz wycofania tych samochodów. Komitet zobowiązał się do prowadzenia otwartych posiedzeń, aby zapewnić transparentność. Istotnym elementem śledztwa będą wadliwe poduszki powietrzne Takata, które wiąże się co najmniej z dwiema śmierciami.

Miejscem śledztwa będzie Cypr

Przewodniczącym nowego komitetu, powołanego w wtorek, jest były sędzia Sądu Najwyższego Michalakis Christodoulou, a członkami są przewodniczący Stowarzyszenia Adwokatów Michalis Vorkas i członek Służby Audytu Theodosios Hadjimichail. Członkowie zostali zaprzysiężeni przed prokuratorem generalnym George’em Savvidesem, który wyraził nadzieję, że nowy komitet z powodzeniem wypełni swoje zadanie i ustali dowody, fakty oraz ewentualne zaniedbania osób zaangażowanych w sprawę.

Komitet zbada import i dostawy samochodów z UE na Cyprze

Komitet zbada import i dostawy samochodów z UE na Cyprze, czy spełniały one wymogi zatwierdzonych norm, a także przepisy i procedury obowiązujące w państwie dotyczące wycofania pojazdów z krajów trzecich – tzw. szare wywołania. Komitet zbada również okoliczności prowadzące do okólnika Departamentu Transportu Drogowego (TOM) z marca 2017 r. dotyczącego wywołań, a także monitorowanie i wdrażanie tego okólnika. Ponadto, komitet ma ustalić, czy import i dostawa pojazdów z krajów trzecich powinny być lub były w jakimkolwiek momencie nadzorowane.

Śledztwo obejmie okres od przystąpienia Cypru do UE

Śledztwo obejmie okres od przystąpienia Cypru do Unii Europejskiej do wydania dekretu o wywołaniach. Raport komitetu zostanie przedstawiony prokuratorowi generalnemu w ciągu trzech miesięcy lub później, jeśli tak zdecyduje prokurator generalny. Członkowie podpisali oświadczenie, że nie mają osobistych interesów w sprawach objętych śledztwem.

Problem wywołań zyskał na znaczeniu po dwóch śmiertelnych wypadkach

Kwestia wywołań stała się głośna, gdy doszło do dwóch śmiertelnych wypadków związanych z wadliwymi poduszkami powietrznymi. Wypadki te były spowodowane usterką poduszek powietrznych Takata, które w wyniku ekspozycji na wysokie temperatury lub wilgotność mogą wystrzelić metalowy inflator w kierunku osoby, którą miały chronić, powodując dodatkowe obrażenia, a w niektórych przypadkach śmierć.