Problem z emigrantami w strefie buforowej kończy się po sześciu miesiącach

Wszyscy uwięzieni migranci usunięci ze strefy buforowej

Wszyscy migranci, którzy byli uwięzieni w strefie buforowej, zostali z niej usunięci, potwierdziło w sobotę zastępstwo ministerstwa ds. migracji, kończąc miesiące sporów. Oświadczenie ministerstwa podkreśla, że „ci ludzie nie zostaną przyjęci do systemu azylowego Republiki”, lecz tymczasowo zamieszkają w centrum przyjęć w Kofinou, a następnie zostaną przetransportowani do innych krajów lub deportowani. „Ze względów praktycznych, te procedury nie mogły mieć miejsca, gdy migranci byli w strefie buforowej”. Zastępstwo ministerstwa nie określiło, dlaczego zostali teraz przeniesieni, a nie wcześniej, jednak podkreśliło, że w ostatnich tygodniach było w kontakcie z „trzecimi krajami” w tej sprawie.

Zielona Linia nie stanie się szlakiem migracyjnym

„Nasze stanowisko pozostaje niezmienione, że Zielona Linia nie stanie się szlakiem migracyjnym”. Podkreśliło, że nie pozwoli na skuteczne wykorzystanie Turcji poprzez północ i na terytorium Republiki. Zasugerowało, że próbuje przesiedlić niektórych z migrantów do innych krajów, z którymi prowadzi rozmowy, lub deportować niektórych z nich.

Interwencyjny wniosek Kisa NGO

Kisa NGO przypisało to jednak wnioskowi o środek tymczasowy, który złożyło razem z partnerem Rule 39 Pro Bono Initiative, powołując się na zobowiązania Cypru na mocy artykułu 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (ECHR) do zapewnienia warunków materialnego przyjęcia dla tych osób, a także dostępu do procedur azylowych i ochrony przed refoulement. „W zeszły piątek sąd poprosił strony o wyjaśnienie kilku istotnych punktów, kierując do rządu cypryjskiego prośbę o dostarczenie informacji, w tym czy wnioskodawcy mieli dostęp do procedur azylowych na Cyprze i czy wnioskodawcy są w niebezpieczeństwie pośredniego refoulement w strefie buforowej” – powiedziało Kisa. „To wybitne tymczasowe wyniki były decydującym czynnikiem, który doprowadził do decyzji rządu o ostatecznym zezwoleniu na wejście wszystkich uchodźców, których uwięził w strefie buforowej, do obszarów kontrolowanych przez rząd”.

Przemoc wobec migrantów

Wcześniej w tym roku dziesiątki uwięzionych migrantów wytoczyły proces rządowi, twierdząc, że są zmuszani do opuszczenia kraju. Chociaż setki migrantów weszło do Republiki przez strefę buforową w ostatnich latach, w maju zmiana polityki rządu zakazała komukolwiek dostępu do obszarów kontrolowanych przez rząd w ten sposób i składania wniosków o azyl. Rząd powołał się na regulację Zielonej Linii w odmowie przyznanie prawa do ubiegania się o azyl, co wzbudziło zaniepokojenie w kręgach ONZ, którego przedstawiciele powiedzieli że postępowanie rządu w tej sprawie narusza prawo międzynarodowe. Warunki dla migrantów mieszkających w namiotach UNHCR w strefie buforowej opisano jako niepokojące, ponieważ zostali oni pozostawieni w upale Cypru, borykając się z wężami, komarami i biorąc prysznic za pomocą wiadra. Wielu z nich wyraziło poczucie depresji i beznadziei z powodu niepewności, która od pierwszej grupy przybyłych w połowie maja, ciążyła nad ich losem. Migranci uwięzieni w strefie buforowej dotarli na wyspę przez północ, z Turcji z krajów takich jak Somalia, Sudan, Kongo, Syria, Iran i Afganistan.