Limassol protestuje przeciwko udziałowi w państwowym budżecie

Limassol

Przeciążenie komunikacyjne odstrasza biznesmenów i inwestorów, według Evel

Udział miasta Limassol w państwowym budżecie na lata 2025-2027 wywołał negatywne reakcje ze strony Izby Handlowo-Przemysłowej Evel. Izba apeluje o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemów związanych z ruchem drogowym, infrastrukturą oraz zaległymi projektami rozwojowymi. Izba zauważa, że Limassol, generujący połowę PKB Cypru, otrzymał “nieproporcjonalnie mały udział w budżecie”.

Budżet państwa, przedstawiony przez ministra finansów Makisa Keravnosa, przewiduje 1,27 mld euro na współfinansowane projekty w przeciągu trzech lat. Wydatki na drogi wynoszą 448,4 mln euro, z czego 184,1 mln euro przeznaczono na budowę, a 145,1 mln euro na infrastrukturę. Pomimo tych znaczących alokacji, udział Limassolu pozostaje ograniczony – stwierdza Izba.

Prezydent Evel, Andreas Tsouloftas, powiedział: “Nie do przyjęcia jest, aby Limassol, będący motorem gospodarki cypryjskiej, otrzymał tak nieproporcjonalne traktowanie od rządu”. “Izba domaga się, aby Limassol otrzymał to, na co zasługuje” – dodał.

Wzrastający problem korków drogowych

Odnośnie pogarszającej się sytuacji z ruchem drogowym w mieście, Tsouloftas ostrzegł, że “za dwa lata miasto będzie sparaliżowane przez korki”. Podkreślił także, że rosnące przeciążenie komunikacyjne “odstrasza biznesmenów i inwestorów od Limassol”. Tsouloftas wezwał również do pilnego przeznaczenia funduszy na północną obwodnicę miasta. “Prawdopodobnie powinniśmy zadzwonić do prezydenta, ponieważ konieczne jest natychmiastowe uwzględnienie funduszy w budżecie, aby projekt mógł ruszyć w tym roku” – powiedział.

Wyzwania na przyszłość

Izba zwróciła również uwagę, że włączenie Limassolu do programu inteligentnych miast UE oraz jego kandydatura do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2030 r. dodatkowo podkreślają potrzebę szybkiego działania. “Jeśli nie zrealizujemy niektórych projektów, zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności w 2030 roku” – stwierdził Tsouloftas.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje przeznaczyć na Limassol 162,62 mln euro, co stanowi 21,62% całego swojego budżetu. Te środki wesprą projekty takie jak Nowa Szkoła Techniczna w Limassol i Instytut Pedagogiczny (18,2 mln euro), Szkoła Apostolos Loukas (3,3 mln euro) oraz modernizację infrastruktury wiejskiej.

Ministerstwo Transportu zarezerwowało 141,9 mln euro ze swojego budżetu 830 mln euro, czyli 17,1%. Kluczowe inicjatywy obejmują 4 mln euro na pierwszą fazę drogi Limassol-Saïtta i 8 mln euro na modernizację Centrum Sportowego Spyros Kyprianou.

Ministerstwo Edukacji przeznaczyło 87,2 mln euro, co stanowi 5,64% jego 1,55 mld euro budżetu. Na koniec, Ministerstwo Zdrowia wyda 23,5 mln euro na modernizację szpitala w Limassol, co stanowi 1,73% jego całkowitych funduszy.