Usługi Ochrony Konsumenta ogłaszają Obserwatorium Cen Produktów Konsumenckich za listopad 2024
Usługi Ochrony Konsumenta ogłosiły wyniki Obserwatorium Cen Produktów Konsumenckich za listopad 2024. Obserwatorium przedstawia średnią ważoną cenę 250 podstawowych produktów konsumenckich (w tym żywności i innych artykułów), bazując na ilościach i cenach, za które te produkty były sprzedawane codziennie w 400 sklepach detalicznych w całym kraju w ciągu miesiąca. Celem Obserwatorium jest dostarczenie konsumentom obiektywnego porównania cen zakupu we wszystkich punktach detalicznych, w tym supermarkety, piekarnie, sklepy convenience, kioski i inne.
Podsumowanie wyników Obserwatorium za listopad 2024
Podsumowanie wyników za listopad wskazuje na niewielki wzrost stopy inflacji do 1,5% po trzech kolejnych miesiącach spadku, z 1,5% w sierpniu do 0,7% we wrześniu i 0,6% w październiku. Ten wzrost jest głównie przypisywany wzrostom w dwóch kategoriach ekonomicznych: produktach rolnych (+8,91%) i usługach (+3,0%) w porównaniu do listopada 2023, które zrównoważyły znaczne spadki w produktach naftowych (-5,17%) i elektryczności (-4,19%).
W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, zarówno żywność, jak i produkty rolne odnotowały spadki o odpowiednio 2,3% i 4%. Te redukcje, wraz z umiarkowaną inflacją w innych niezbędnych dobrach, niższymi kosztami paliwa i przywróceniem stawki VAT na poziomie zero na siedem kategorii produktów, znalazły odzwierciedlenie w cenach kilku kategorii produktów zarejestrowanych w Obserwatorium Usług Ochrony Konsumenta za listopad.
Szczegółowe dane z Obserwatorium
W Tabeli Indeksu Cen Usług Ochrony Konsumenta za listopad, na łączną liczbę 45 kategorii podstawowych produktów, tylko sześć (6) kategorii wykazało wzrost, podczas gdy 39 kategorii odnotowało spadek, z czego sześć (6) przekroczyło 10% redukcji.
Usługi Ochrony Konsumenta podkreślają, że Obserwatoria Cen są przygotowywane wyłącznie w celu informowania konsumentów i nie stanowią porady. Nie mają na celu zastąpienia indywidualnych badań rynku, które każdy konsument powinien przeprowadzić na podstawie własnych preferencji, okoliczności i potrzeb, ani nie mają na celu kierowania konsumentów do konkretnych punktów detalicznych lub produktów. Ponadto zauważono, że niektóre produkty uwzględnione w Obserwatorium mogą mieć różnice jakościowe, które nie mogą być określone. Dlatego Usługi zalecają konsumentom dokładne badanie rynku przed dokonaniem zakupów, biorąc pod uwagę wyniki tego Obserwatorium.
Szczegółowe dane z Obserwatorium są dostępne na stronie internetowej Usług Ochrony Konsumenta: https://consumer.gov.cy/en/price-observatories
Wpływ zerowego VAT na rachunki za zakupy spożywcze
Zerowy VAT ma zdecydowany wpływ na obniżenie rachunków za zakupy spożywcze. To jest szczególnie widoczne w przypadku siedmiu kategorii produktów, dla których stawka VAT wynosi zero.