Około 12 śledztw prowadzonych przez Niezależny Organ Antykorupcyjny

Korupcja Cypr

Komisarz ds. Przejrzystości informuje o postępach w dochodzeniach prowadzonych przez Niezależny Urząd ds. Korupcji

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Niezależny Urząd ds. Korupcji, Komisarz ds. Przejrzystości, Harris Pogiatzis, ujawnił, że obecnie prowadzonych jest około 12 dochodzeń. Wkrótce spodziewane są ich wyniki. Wydarzenie zorganizowano w piątek na cześć Międzynarodowego Dnia Walki z Korupcją, który przypada 9 grudnia.

Pogiatzis mówił na temat “Skarg złożonych do Niezależnego Urzędu ds. Korupcji i sposobu ich badania”. Od momentu utworzenia Urzędu w 2022 roku wpłynęło około 330 skarg, z czego jedna czwarta została złożona anonimowo. Z nich około 100 skarg przeszło wstępne badanie, ale zostało odrzuconych z powodu niewystarczających dowodów lub braku jurysdykcji.

Procedura dochodzeń i kwestie prywatności

Pogiatzis zaznaczył, że ponad 90% skarg jest odrzucanych podczas wstępnej oceny, głównie dlatego, że wielu obywateli nie rozumie, co stanowi przestępstwo korupcyjne. Pozostałe sprawy są poddawane szczegółowemu dochodzeniu przez inspektorów, a obecnie trwa 12 takich dochodzeń. Komisarz zapewnił, że każda skarga – zarówno podpisana, jak i anonimowa – jest dokładnie badana i uzasadniona.

Bezstronność i niezależność Urzędu

Adresując obawy o bezstronność, Pogiatzis podkreślił, że nie ma żadnej ingerencji, politycznej czy innej, w pracę Urzędu, potwierdzając jego niezależność. Dodał, że po złożeniu skarg, Urząd wydaje publiczne zawiadomienia, nie ujawniając tożsamości osób będących przedmiotem śledztwa.

Wyzwania i przyszłość Urzędu

Przywołując wczesne dni działalności Urzędu, Pogiatzis przyznał, że oczekiwania społeczne były duże, ze względu na powszechne frustracje związane z korupcją. Mimo znacznego nacisku, Urząd zdecydował się na przyjmowanie skarg jeszcze zanim formalne procedury zostały w pełni ustalone. W pierwszym roku swojego istnienia Urząd otrzymał 24 skargi przed rozpoczęciem oficjalnych przeglądów.

Typowe przestępstwa korupcyjne i procedura dochodzeń

Pogiatzis wyjaśnił, że typowe przestępstwa korupcyjne obejmują łapówkarstwo, niewłaściwe korzyści finansowe, lichwę, nadużycie władzy lub naruszenie zaufania. Ważne jest, aby Urząd miał jurysdykcję, przestępstwa muszą dotyczyć osób publicznych lub szeroko pojętego sektora publicznego, lub interakcji między osobami prywatnymi a podmiotami sektora publicznego.

Przebieg śledztwa i konsekwencje

Dochodzenia prowadzone są przez prywatnych ekspertów z różnych dziedzin, w tym prawa, księgowości i ekonomii, którzy przechodzą rygorystyczny proces weryfikacji, aby zapewnić ich odpowiedniość i uniknąć konfliktu interesów. Po zakończeniu dochodzeń, inspektorzy składają szczegółowe raporty do Urzędu. Jeśli zostaną zidentyfikowane dowody odpowiedzialności karnej, sprawa jest przekazywana do Prokuratora Generalnego, wraz ze wszystkimi istotnymi dokumentami.