“Płać za to, co wyrzucasz” zostanie rozszerzone do 12 nowych gmin w przyszłym roku

Rozszerzenie systemu “płacisz za to, co wyrzucasz” w kolejnych gminach

Minister Rolnictwa Maria Panayiotou poinformowała w środę, że system “płacisz za to, co wyrzucasz”, który wymusza na ludziach płacenie za specjalne worki na śmieci, aby ich odpady były odbierane, zostanie wprowadzony w 12 nowych gminach i skupiskach wsi w przyszłym roku. Podczas przemówienia do komisji środowiskowej Parlamentu, Panayiotou stwierdziła, że wprowadzenie tego systemu jest “zobowiązaniem Unii Europejskiej” i powinno zostać wprowadzone już w zeszłym roku. Dlatego też, jak powiedziała, zostało ono uwzględnione na liście “natychmiastowych działań” jej ministerstwa i zostanie wprowadzone z “końcowym celem lepszego zarządzania odpadami, wzmocnienia procesu sortowania u źródła i zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska”.

Panayiotou przyznała, że pomimo tych zamierzeń, tylko jedna gmina – Aradippou – wprowadziła w zeszłym roku system “płacisz za to, co wyrzucasz”. Jednak po wprowadzeniu go w 12 gminach i skupiskach wsi w przyszłym roku, łącznie 21 władz lokalnych ma to zrobić do 2026 roku. Członkowie komisji zapytali Panayiotou o możliwe sankcje dla władz lokalnych, które nie wprowadzą tego systemu, oraz dla rządu cypryjskiego ze strony UE. Inni urzędnicy ministerstwa stwierdzili jednak, że powinno się unikać sankcji, ponieważ są podejmowane wysiłki w celu wprowadzenia systemu.

Budżet na wdrożenie systemu

Minister przeszła następnie do kwestii kosztów systemu, mówiąc, że jej ministerstwo przeznaczyło na jego wdrożenie łącznie 25 milionów euro. Kwota ta pokryje koszty wprowadzenia systemu przez władze lokalne do końca 2026 roku, a pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt, inspekcje, lokalne kampanie informacyjne oraz środki dla grup narażonych na wykluczenie. Dostarczany sprzęt obejmie specjalne samochody śmieciarskie do transportu odpadów organicznych, zamki do koszy na śmieci i automaty do sprzedaży rządowych worków na śmieci.

Posłowie Akel, Nikos Kettiros i Marina Nikolaou, wyrazili obawy co do możliwości przerzucenia dodatkowych kosztów na mieszkańców przez gminy. Panayiotou odpowiedziała na to, wskazując na przykład przedmieścia Nicosii – Aglandjia – gdzie od kilku lat funkcjonuje pilotażowy program. Zauważyła, że po wprowadzeniu systemu w Aglandjia “zauważono zmianę w kulturze mieszkańców” w odniesieniu do zarządzania odpadami.