Sammit MED9 na Cyprze: dyskusje dotyczące sytuacji w regionie
Liderzy dziewięciu krajów Unii Europejskiej spotkali się na Cyprze na samicie MED9. Przedstawiciele tych państw dyskutowali na temat aktualnej sytuacji w regionie oraz dalszej współpracy, apelując o deeskalację przemocy i zaprzestanie działań wojennych. Sammit krajów UE mających dostęp do Morza Śródziemnego (MED9) odbył się po raz jedenasty. W wydarzeniu uczestniczyli również przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, oraz król Jordanii, Abdullah II.
Zaniepokojenie eskalacją konfliktu i problemem nielegalnej migracji
Premierzy Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii i Malty, a także minister spraw zagranicznych Portugalii, wyrazili zaniepokojenie eskalacją konfliktu, wzywając do zaprzestania działań wojennych. Jednocześnie podkreślili konieczność rozwiązania problemu nielegalnej migracji na Morzu Śródziemnym. Premier Malty, Robert Abela, skupił się na temacie migracji, twierdząc, że kryzys w Europie nie zostanie rozwiązany bez udziału krajów śródziemnomorskich.
Ważność roli krajów śródziemnomorskich w walce z nielegalną migracją
Abela podkreślił, że kraje śródziemnomorskie stanowią pierwszą linię w walce z nielegalną migracją do Europy. Wyraził również zadowolenie z decyzji przewodniczącej Komisji Europejskiej o powołaniu komisarza ds. Morza Śródziemnego. Włoska premier Giorgia Meloni również podziękowała von der Leyen za utworzenie stanowiska komisarza ds. Morza Śródziemnego, podkreślając strategiczne znaczenie tego regionu.
Obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie
Podczas spotkania omówiono również najnowsze wydarzenia w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Premier Włoch, Giorgia Meloni, potępiła eskalację kryzysu na Bliskim Wschodzie. Podkreśliła, że obecność króla Jordanii na szczycie była szczególnie ważna, a jego wkład był bardzo cenny. Premier Hiszpanii Pedro Sánchez również potępił atak Izraela na kwaterę główną Wielonarodowych Sił Obserwacyjnych i Sił Pokoju na południu Libanu.
Potrzeba większego zaangażowania w sprawach Bliskiego Wschodu
W kontekście obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, premier Chorwacji Andrej Plenković stwierdził: “Wszyscy chcemy zobaczyć pokój w regionie Gazy i Libanu”. Dodał, że kraje powinny “robić więcej dla naszych południowych sąsiadów, takich jak Serbia i Bośnia i Hercegowina, oraz dla naszych wschodnich sąsiadów”.