Problem lasowych pożarów na Cyprze
Lasy na Cyprze regularnie padają ofiarą pożarów, co stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań dla tego kraju. W ciągu bieżącego roku miało miejsce wiele poważnych pożarów, które na szczęście szybko udawało się opanować. Jeden z nich wybuchł 31 maja i trwał przez kilka godzin. Spłonęło wówczas 5 km kwadratowych zieleni, a dwa budynki – gospodarstwo hodowlane i skład drewna – zostały zniszczone. Tego samego dnia, około godziny 21:00, pożar wybuchł w miejscowości Agios Ferapontas, również w regionie Limassol, niszcząc 0,3 ha dzikiej roślinności. Obie sytuacje były spowodowane podpaleniami.
Straty po pożarach
11 czerwca ogień rozprzestrzenił się na miejscowość Polemi (region Pafos) i dotarł do Psati, Lemona, Hulu, Agios Dimitrianos i Kurda. W wyniku tego wydarzenia spłonęło ponad 300 hektarów terenów rolniczych. Pożar zniszczył 250 hektarów upraw zbożowych, 20 hektarów gajów oliwnych, 50 hektarów winnic, 5 hektarów drzew owocowych takich jak migdały, śliwki, rożki i inne. Zginęło 120 zwierząt, a 200 uli pszczelich zniknęło. Systemy irygacyjne na całym spalonym obszarze zostały zniszczone. Ogień także zniszczył cztery domy, a kolejne 15 zostało poważnie uszkodzonych. Zniszczeniu uległy również linie elektroenergetyczne, co spowodowało przerwy w dostawie energii elektrycznej w niektórych częściach Psati i innych miejscowościach.
Walka z pożarami
Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji służb ratowniczych i zastosowaniu odpowiednich środków, większość pożarów udaje się szybko opanować. W trakcie walki z ogniem angażowane są siły na ziemi i w powietrzu, a także specjalistyczna technika. Na przykład, podczas szczytu pożaru na terenach rolniczych 11 czerwca, zaangażowano sześć statków powietrznych, 250 strażaków, 50 jednostek służbowych i osiem jednostek rolniczych.
Przyczyny pożarów
W 90% przypadków źródłem pożarów jest człowiek. Często jest to wynikiem użycia fajerwerków, pracy z narzędziami rolniczymi, które mogą wywołać iskrę, lub nawyku niektórych rolników do spalania trawy na swoich polach (to ostatnie było przyczyną dużego pożaru w górskim regionie Larnaki i Limassol w 2021 roku). Istnieją jednak także systemowe problemy, takie jak niezatwierdzone wysypiska śmieci. Śmieci, które są wywożone na czyste pola lub do koryt rzek, nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale także mogą stać się źródłem dużego pożaru, jak to miało miejsce 11 czerwca. Znane jest 120 nielegalnych wysypisk, ale w rzeczywistości jest ich dużo więcej.
Bezpieczeństwo mieszkańców
Mieszkańcy Cypru czują się zagrożeni przez katastrofy naturalne, zwłaszcza przez pożary lasów. Ten wniosek wynika z badania “Eurobarometr”. Jednak Dział Leśnictwa twierdzi, że znalazł sposób, który pozwala szybko opanować zagrożenie.