Góry zagrożone przez zmiany klimatyczne, nadmierną eksploatację i zanieczyszczenia – mówi Larnacka Rada Turystyki
Według Larnackiej Rady Turystyki, góry na całym świecie są zagrożone przez zmiany klimatyczne, nadmierną eksploatację i zanieczyszczenie. Sytuacja ta zwiększa ryzyko dla ludzi i planety. Informacje te przekazano w poniedziałkowym oświadczeniu, na kilka dni przed Międzynarodowym Dniem Gór, który przypada w środę. Tegoroczna tematyka Dnia Gór to “Rozwiązania górskie dla zrównoważonej przyszłości – innowacja, adaptacja i młodzież”.
Góry jako naturalne skarby
“Przez wieki, społeczności górskie opracowały rozwiązania, które pomogły im przystosować się do surowego środowiska, zwalczać zmiany klimatu, redukować ubóstwo oraz chronić i przywracać bioróżnorodność” – powiedziała Rada Turystyki. “Góry są naturalnymi skarbami, które powinny być cenione i chronione” – dodała. Rada podkreśliła, że w tym roku Sieć Troodos obchodzi dziesięciolecie działalności na rzecz rozwoju obszarów górskich. Działa ona we współpracy z Europejską Platformą Współpracy na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich “Prepare” – Partnerstwa dla Europy Wiejskiej.
Obchody Międzynarodowego Dnia Gór w Larnace
W Larnace Międzynarodowy Dzień Gór będzie obchodzony poprzez wycieczkę po Wioskach Miodowych i zwiedzanie Parku Pszczół Melini oraz pasieki i centrum apiterapii w Oros Machaira, które jest udanym rodzinny szkółkarstwem pszczelarskim. Wycieczka obejmuje również centrum pszczelarskie i przyrodnicze Ecophysis, które oferuje pakiety edukacyjne, warsztaty i handluje miodem i kosmetykami. Nowym punktem programu jest rodzinny Szlak Pszczół w Vavla, stworzony przez Radę we współpracy z Siecią Troodos w tym roku. W wycieczce wezmą udział członkowie “Prepare”, lokalni urzędnicy i partnerzy, aby lepiej poznać obszar, doświadczyć branży z bliska, spotkać się z zainteresowanymi stronami i omówić promowanie dalszej współpracy poprzez projekty finansowane przez UE.
Obszary górskie są domem dla 15% populacji światowej i około połowy najważniejszych miejsc o wysokiej bioróżnorodności na świecie. Góry dostarczają również świeżą wodę do codziennego życia połowy ludzkości, pomagając utrzymać rolnictwo i dostarczać czystą energię i leki.