Komisarz do spraw Praw Człowieka Rady Europy wyraża zaniepokojenie warunkami dla migrantów na Cyprze
Dwie kobiety uwięzione w strefie buforowej na Cyprze podjęły próbę samobójczą z powodu nieznośnych warunków, które trwają tam od miesięcy – poinformował Komisarz Rady Europy do spraw Praw Człowieka, Michael O’Flaherty. W liście do prezydenta Nikosa Christodoulidesa zwrócił uwagę na obowiązek Cypru, aby zapewnić migrantom natychmiastowy dostęp do procedury azylowej. Wyraził również zaniepokojenie zarzutami o przemoc wobec migrantów.
Nikos Christodoulides obwinia Turcję za kryzys migracyjny
W odpowiedzi, Christodoulides obarczył winą Turcję za instrumentalizację kryzysu migracyjnego, a zarazem zaprzeczył zarzutom o przemoc na morzu. Chociaż rząd cypryjski powoływał się na regulację Green Line jako powód do nieprzetwarzania wniosków o azyl od migrantów uwięzionych w strefie buforowej, O’Flaherty odrzucił to twierdzenie, stwierdzając, że „ta regulacja nie może być interpretowana jako podstawa prawna do uchylenia się od zobowiązań Cypru wynikających z międzynarodowego prawa dotyczącego uchodźców i praw człowieka”.
O’Flaherty apeluje o przestrzeganie praw migrantów
Komisarz zwrócił się do władz Cypru z prośbą o zapewnienie skutecznego dostępu do procedur azylowych i odpowiednich warunków przyjęcia dla wszystkich osób obecnie uwięzionych w strefie buforowej. Przyznał, że przekazanie migrantów pod kontrolę rządu wydaje się być „jedynym możliwym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ochrony ich praw człowieka”.
Reakcja prezydenta Cypru
W swojej odpowiedzi, Christodoulides zaprzeczył zarzutom o przeprowadzaniu pushbacks na morzu i podkreślił, że kraj przyjął „nieproporcjonalną liczbę obywateli Syrii”, co poważnie obciążyło system azylowy kraju. Dodał, że Cypr zawsze był państwem przestrzegającym prawa, a obywatele Syrii „cieszą się wszystkimi prawami przewidzianymi dla osób ubiegających się o azyl”. Odrzucił również zarzuty o stosowaniu przemocy lub nadmiernej siły wobec migrantów.