Komisja Europejska włącza różaną wodę z Agrosu do rejestru PGI
4 października Komisja Europejska dodała różaną wodę z Agrosu do rejestru produktów o chronionym oznaczeniu geograficznym (PGI). W uzasadnieniu podano, że produkt ten jest “aromatyczną wodą, otrzymaną z całych kwiatów odmiany aromatycznej róży, uprawianej w wiosce Agros na południowo-zachodniej części Cypru”. Produkt charakteryzuje się “intensywnym aromatem, który naśladuje zapach świeżej róży”. Pierwszy wniosek o wpisanie różanej wody Agros do rejestru PGI złożono w 2016 roku.
Tradycja produkcji różanej wody na Cyprze
Różana woda jest produkowana w tej wiosce od początku XX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowano tradycyjną metodę jej produkcji. “Od młodych lat miejscowi mieszkańcy uczą się od rodziców uprawy róż i zbierania plonów. Ta długotrwała i nieprzerwana tradycja produkcji, od zbiorów do destylacji, gwarantuje jakość produktu i w szczególności jego intensywny zapach, który czyni go tak wyjątkowym” – czytamy w oświadczeniu Европейская комиссия. Szczególny charakter produktu wynika również z “bardzo aromatycznych róż”, które są uprawiane w okolicach Agrosu. Sprzyja temu korzystny klimat regionu.
Pochodzenie róż uprawianych na Cyprze
Najpopularniejszą odmianą, spotykaną dzisiaj na Cyprze, jest róża damasceńska, która została po raz pierwszy sprowadzona na wyspę przez mnichów z klasztoru Kikkos po ich podróży do Rumunii. Uprawa róż damasceńskich w Agrosie została rozpoczęta przez nauczyciela i folklorystę Nearkhosa Kleridisa, który zachęcił swoich uczniów do posadzenia 50 krzewów róż na rodzinnych działkach. Opowiadaliśmy tutaj historię jednej z rodzin z Agrosu, która od 70 lat zajmuje się uprawą róż.
Flora Cypru
Na wyspie znajduje się 1738 gatunków roślin, z których 143 występują tylko tutaj. Pod względem unikalności roślin (8,2%) Cypr zajmuje pierwsze miejsce w Europie.