Grupa syryjskich uchodźców na Cyprze apeluje o pomoc w powrocie do Syrii
Grupa uchodźców syryjskich mieszkających na Cyprze, znana jako “Syryjczycy na Cyprze”, zwróciła się z listem do Zastępcy Ministra Imigracji i Ochrony Międzynarodowej, Nicolasa Ioannidisa, z prośbą o pomoc w zorganizowaniu bezpiecznego powrotu do Syrii. Ten apel nadeszedł po upadku reżimu Assada i przejęciu władzy przez islamistycznych rebeliantów z Hayat al-Tahrir, co stanowi przełomowy moment w burzliwej historii Syrii.
Grupa wyraziła wdzięczność Cyprowi za gościnność w ciągu ostatnich 13 lat, ale podkreśliła swoje pragnienie powrotu do ojczyzny, mimo ciągłej niestabilności w Syrii. Poprosili oni o rozszerzenie cypryjskiego programu Dobrowolnego Powrotu (AVR) o obywateli syryjskich, oferując pomoc logistyczną i finansową tym, którzy chcą powrócić do kraju.
Reakcja rządu Cypru na apel uchodźców
Ioannidis odpowiedział, potwierdzając gotowość rządu do pomocy tym, którzy dobrowolnie wycofują swoje wnioski o azyl lub status ochrony. Osoby spełniające odpowiednie kryteria otrzymałyby 1500 euro od UE i bilet powrotny do wybranego kraju.
Kompleksowy proces decyzyjny uchodźców syryjskich
Apel ten rzuca światło na szerszy kontekst skomplikowanego procesu podejmowania decyzji o repatriacji przez uchodźców syryjskich. Jak mówi Gonthalo Vargas Yosa, przedstawiciel ONZ w Syrii, wielu Syryjczyków wciąż waha się z powrotem, wyrażając obawy o stabilność polityczną, pojednanie społeczności i dostęp do podstawowych usług. Yosa opisał niedawny powrót setek Syryjczyków na granicę libańsko-syryjską jako scenę świętowania i nadziei. Jednak ostrzegł, że masowe powroty wymagają znaczącego wsparcia międzynarodowego w odbudowie infrastruktury, opieki zdrowotnej, edukacji i możliwości zatrudnienia, zwracając uwagę na ryzyko utraty unikalnej okazji do odbudowy po 13 latach konfliktu.
Delikatna równowaga między nadzieją a wyzwaniami
Ten apel Syryjczyków na Cyprze podkreśla delikatną równowagę między nadzieją na nowy rozdział w Syrii a wyzwaniami związanymi z zapewnieniem bezpiecznego i godnego powrotu tym, którzy zostali przesiedleni przez wojnę.