Tragiczna śmierć 7-latka wywołuje oburzenie

Smutna śmierć 7-latka wywołuje poważne pytania o Państwową Organizację Służb Zdrowia (POSZ) i systemowe niedostatki publicznej służby zdrowia na Cyprze

Tragiczne zdarzenie wywołało powszechne oburzenie i wezwania do pociągnięcia do odpowiedzialności po śmierci 7-letniego dziecka z Pafos w wyniku serii rzekomych błędów ze strony publicznego systemu opieki zdrowotnej na wyspie. Dziecko, które pięć dni wcześniej chorowało na grypę żołądkową, zostało przyjęte do Szpitala Generalnego w Pafos, ale z powodu braku dostępnych łóżek i niezdolności szpitala do poradzenia sobie z przypadkiem, zostało przewiezione do Nikozji. Transfer trwał ponad dwie godziny, podczas których stan dziecka pogorszył się, prowadząc do jego śmierci wczoraj nad ranem.

Phedon Phedonos, burmistrz Pafos, wyraził swoje smutek i frustrację na Facebooku, stwierdzając, że tragedia podkreśla niewystarczalność publicznego systemu opieki zdrowotnej. Niektórzy ludzie nie szanują życia młodych dzieci, napisał. Odpowiedzialność spoczywa ciężko na tych, którzy pozwolili, by Szpital Generalny w Pafos pozostał w tak tragicznym stanie niewystarczalności.

Publiczna krytyka systemu zdrowia na Cyprze

Zdarzenie wywołało burzę publicznej krytyki, a rodzice dzielili się swoimi własnymi przerażającymi doświadczeniami z systemem opieki zdrowotnej. W komentarzach do posta burmistrza, jeden z rodziców opisał swoje przeżycia w Szpitalu w Famagusta: “Wczoraj zrobili to samo mojemu maluchowi… 3-letnie dziecko z wymiotami, zamiast je zatrzymać, odesłali nas. Do popołudnia ich stan się pogorszył… Ludzie żyją w chaosie. Nieodpowiedzialni i nieostrożni.”

Inny rodzic opisał swoje doświadczenie z przewiezieniem swojego dziecka z Pafos do Limassol z powodu tego samego problemu braku łóżek. Krzyczeliśmy, żeby zapobiec najgorszemu… Dziś stajemy przed najgorszym scenariuszem – utratą ludzkiego życia, niewinnego 6-letniego dziecka, napisał, krytykując reakcję urzędników POSZ, którzy rzekomo bagatelizowali powagę takich incydentów.

Wzywanie do reformy systemu zdrowia

Zdarzenie to tylko pogłębiło długotrwałe obawy dotyczące stanu publicznych szpitali na Cyprze, zwłaszcza w Pafos. Krytycy argumentują, że chroniczne niedobory personelu, niewystarczające udogodnienia i nieskuteczne zarządzanie przekształciły rutynowe sytuacje medyczne w sytuacje zagrażające życiu. Tymczasem publiczne wezwania do systemowej reformy stają się coraz głośniejsze, a wielu domaga się, aby ci, którzy są odpowiedzialni za niedociągnięcia, ponieśli konsekwencje.

Wraz z narodem opłakującym utratę młodego życia, tragedia ta służy jako surowe przypomnienie o pilnej potrzebie poprawy systemu opieki zdrowotnej. Dla rodziny pogrążonej w żałobie i społeczności wstrząśniętej tym incydentem, pytanie pozostaje jednak otwarte: Czy ta strata w końcu spowoduje podjęcie działań, które są potrzebne, aby zapobiec takim tragediom w przyszłości?