Nowe przepisy dotyczące zagranicznych uniwersytetów na Cyprze
W czwartkowy wieczór plenum Izby Przedstawicieli Cypru przyjęło projekt ustawy Ministerstwa Edukacji, wprowadzający surowe przepisy dotyczące tworzenia i działania oddziałów zagranicznych uniwersytetów na Cyprze. Podczas głosowania obecny był grecki ambasador Ioannis Papameletiou, ponieważ universytety greckie – Kapodistrian i National Technical (Metsovio) – już wyraziły zainteresowanie utworzeniem swoich wydziałów na Cyprze.
Wymogi dla oddziałów zagranicznych uniwersytetów
Partia Akel przedstawiła trzy poprawki do projektu ustawy, które zostały odrzucone głosami 31 przeciw 16 za. Ustawa stanowi, że oddział zagranicznego uniwersytetu powinien być podmiotem prawnym non-profit, prywatnym lub publicznym, i ustala minimalną liczbę wydziałów i programów, które muszą być oferowane. Nowelizacja ustawy nie zawiera już początkowego listu gwarancyjnego o wartości 2 milionów euro ani prawa dla Cypryjskiej Agencji Zapewnienia Jakości i Akredytacji w Szkolnictwie Wyższym do odrzucania aplikacji w zależności od rankingu uniwersytetu za granicą.
Zasady działania oddziałów zagranicznych uniwersytetów
Dodatkowo, ustawa jasno stanowi, że oddziały zagranicznych uniwersytetów będą działać na takich samych zasadach jak instytucje szkolnictwa wyższego już działające na wyspie. W zeszłym miesiącu, podczas dyskusji w Izbie, minister edukacji powiedział posłom, że tworzenie oddziałów zagranicznych uniwersytetów na Cyprze jest już dozwolone przez prawo i jest przewidziane w prawodawstwie UE. Dodał, że projekt ustawy przedstawiony przez ministerstwo zawiera zabezpieczenia dla prawidłowej oceny oddziałów, liczby wydziałów i programów, ich relacji z macierzystą instytucją oraz studiów nad ich żywotnością.
Reakcje parlamentarzystów
Podczas tego spotkania posłowie stwierdzili, że zdecydują, co jest w najlepszym interesie publicznym, poruszyli kwestie konkurencyjności między publicznymi a prywatnymi uniwersytetami i “lekkomyślnego zarządzania”, zapytali, jak dobrze ministerstwo jest świadome krytycznych kwestii w szkolnictwie wyższym i stwierdzili, że niektóre strony będą składać poprawki do ustaw. W czwartek przewodniczący komisji edukacji Izby i poseł Diko Pavlos Mylonas, a także inni posłowie wyrazili zadowolenie z ostatecznej formy ustawodawstwa i stwierdzili, że obecność zagranicznych uniwersytetów na Cyprze będzie inwestycją w doskonałość, wraz z wprowadzeniem kryteriów jakościowych.
Inni posłowie wyrazili zastrzeżenia co do żywotności oddziałów oferujących dyplomy w języku angielskim i możliwego zalewu uniwersytetów wchodzących do systemu. Ustawa, jak powiedzieli posłowie, daje Cyprowi złotą szansę na ustanowienie się regionalnym centrum edukacji, badań i innowacji.