Dyskryminacja osób starszych w centrum uwagi parlamentarnego komitetu ds. praw człowieka
Problem dyskryminacji osób starszych został zauważony przez parlamentarny komitet do spraw praw człowieka. Osoby starsze są zmuszone do płacenia wyższych składek ubezpieczeniowych na pojazdy i napotykają na ograniczenia przy ubieganiu się o kredyt. Podczas debaty parlamentarnej zaproponowano wprowadzenie środków prawnych, które rozwiązałyby problemy dotyczące praw osób starszych.
Przewodnicząca komitetu, Irini Charalambidou, oświadczyła, że komitet opracuje projekt ustawy zobowiązujący ubezpieczycieli i banki do uwzględniania danych statystycznych podczas rozpatrywania wniosków od starszych obywateli. Charalambidou wspomniała również o planach zwrócenia się do policji o szczegółowe statystyki wypadków drogowych z udziałem starszych kierowców, aby stwierdzić, czy wyższe składki ubezpieczeniowe i odmowy ubezpieczycieli są uzasadnione.
Brak współpracy i marginalizacja osób starszych
Charalambidou wyraziła swoje rozczarowanie brakiem współpracy między Departamentem Drogowym a Organizacją Ubezpieczeń Medycznych, która, jak stwierdziła, “opóźnia prace nad połączeniem systemów elektronicznych i dostarczaniem informacji medycznych w czasie rzeczywistym, co powoduje niepotrzebne niedogodności”. Wyraziła również zaniepokojenie “marginalizacją osób starszych”, odwołując się do niewystarczającego poziomu rozwoju transportu publicznego oraz kłopotliwych procedur związanych z odnawianiem praw jazdy i wysokimi kosztami ubezpieczenia pojazdów.
Ograniczenia w dostępie do usług
Osoby starsze mieszkające na wsi mają trudności z dostępem do usług bankowych z powodu ograniczonej liczby oddziałów. Ubezpieczyciele często traktują starszych kierowców jako grupę o podwyższonym ryzyku, co prowadzi do odmowy przedłużenia ubezpieczenia po osiągnięciu przez klienta określonego wieku lub do znacznego podniesienia składek. W niektórych przypadkach starsi kierowcy są kierowani do specjalnych konsorcjów ubezpieczeniowych celem uzyskania ubezpieczenia “o podwyższonym ryzyku”.
Ograniczony dostęp do usług przyczynia się do izolacji osób starszych, negatywnie wpływając na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeżeli Ty lub Twoi bliscy napotkaliście na dyskryminację tego rodzaju, skontaktujcie się z rzecznikiem praw obywatelskich. Można zgłosić skargę na stronie internetowej.