Zakładanie przedsiębiorstwa na Cyprze
Cypr jest Państwem aktywnie działającym dla pozyskania nowych przedsiębiorstw. Na jego terenie dominują inwestycje Europejczyków, wśród których około tysiąca stanowią polskie firmy. Ich działalność koncentruje się głównie na usługach związanych z żeglugą i finansami, handlem nieruchomościami oraz produktami spożywczymi. Dla przyciągnięcia takich inwestorów cypryjski rząd przygotował kompleksowy pakiet zachęt.
Aby rozpocząć działalność gospodarczą na Cyprze, należy najpierw uzyskać zezwolenie od Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Turystyki. Po otrzymaniu zgody konieczne jest złożenie w tej samej instytucji wniosku o rejestrację, do którego dołącza się umowę i statut firmy, dane o udziałowcach i zarządzie, adres siedziby oraz informacje o kapitale spółki.
Czas oczekiwania na zarejestrowanie przedsiębiorstwa wynosi do sześciu tygodni. Procedura rejestracyjna spółki pozbawiona jest opłat. Dodatkowe koszty mogą się jednak pojawić np. przy zakładaniu konta firmowego czy uzyskiwaniu potrzebnych zaświadczeń. W zależności od sytuacji, mogą one wynieść od kilkuset do nawet 2 tysięcy euro.
Preferowane formy prawne działalności na Cyprze
Zagraniczni inwestorzy najczęściej decydują się na prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która należy do kategorii spółek korporacyjnych. Alternatywne formy to:
spółki osobowe,
spółki komandytowe,
spółki korporacyjne
spółki europejskie,
filie firm zagranicznych,
działalność jednoosobowa, czyli tzw. samozatrudnienie.
Spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej i może składać się z 2 do 20 wspólników, z wyjątkiem sektora bankowego, gdzie maksymalna liczba wspólników to dziesięć. Założenie takiej spółki wymaga zgłoszenia do Rejestru Spółek Osobowych w ciągu miesiąca.
Spółka osobowa
Spółki osobowe nie muszą przedkładać rocznych sprawozdań finansowych ani poddawać się obowiązkowemu audytowi.
Spółka komandytowa
Jest to forma prawna analogiczna do polskiej spółki komandytowej, z podziałem na komplementariuszy, którzy nieograniczonym majątkiem odpowiadają za zobowiązania spółki, oraz komandytariuszy, odpowiadających tylko w wysokości wniesionych wkładów.
Spółki korporacyjne
Są to odpowiedniki polskich spółek z o.o., posiadające osobowość prawną i ograniczoną odpowiedzialność wspólników do wysokości ich wkładów. Spółki te są zobowiązane do składania rocznych sprawozdań finansowych.
Spółka prywatna z ograniczoną odpowiedzialnością do wysokości gwarancji jest formą rzadziej spotykaną, przeznaczoną głównie dla celów charytatywnych i non-profit.
Spółka publiczna i europejska
Spółka publiczna przypomina polską spółkę akcyjną, umożliwiając gromadzenie kapitału przez emisję udziałów. Spółka europejska, zarejestrowana zgodnie z przepisami UE, jest wybierana dla uniknięcia problemów prawnych wynikających z różnorodności przepisów krajowych w UE.
Filia zagranicznego przedsiębiorstwa musi być zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorstw, a jej spółka główna musi przedkładać roczne sprawozdania finansowe.
Podatki i ubezpieczenia na Cyprze
Cypr nakłada zarówno podatki bezpośrednie (np. od dochodu osób fizycznych i prawnych, od nieruchomości) jak i pośrednie (VAT). Podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 12,5%, a od osób fizycznych – zależnie od źródła dochodu. VAT ma stawki standardowe i obniżone, podobnie jak w Polsce. Pracodawcy i samozatrudnieni muszą odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne.
Kupno ziemi na Cyprze przez obcokrajowców jest możliwe, ale wiąże się z ryzykiem z powodu sporów o ziemię z Turkami.