Jak założyć spółkę na Cyprze?

Spółka na Cyprze

Cypr jest krajem stabilnym zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Korzystne prawo podatkowe każdego roku składnia setki osób do założenia tutaj firmy. Sprawdź w praktyce, jak założyć spółkę na Cyprze i z jakimi kosztami wiąże się takie przedsięwzięcie.

Kraj, który sprzyja inwestycjom

Założenie spółki na Cyprze jest w pełni legalne. Kraj ten należy do Unii Europejskiej i daje swobodę prowadzenia w nim działalności gospodarczej obywatelom Wspólnoty. Co więcej, polityka Cypru sprzyja takim przedsięwzięciom – formalności nie są skomplikowane, a przyjazny system podatkowy oraz stabilna gospodarka dają inwestorom większą perspektywę sukcesu.

Jaką formę spółki na Cyprze wybrać?

Podobnie jak w Polsce, na Cyprze istnieje kilka form prowadzenia działalności gospodarczej. Pierwszym krokiem do założenia tu spółki jest dokładne poznanie dostępnych opcji, wymagań określonych dla każdej z nich oraz plusów i minusów.

Jak założyć Spółkę na Cyprze? Zacznij od wyboru formy działalności:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LTD) – najpopularniejszy model prowadzenia działalności gospodarczej na Cyprze. Występuje w formie publicznej lub prywatnej. Jedną z jej największych zalet jest odrębność – spółka stanowi odrębny podmiot prawny, dzięki czemu jej zobowiązania nie obciążają wspólników. Na dyrektorach spoczywają: odpowiedzialność za zarządzanie spółką, uprawnienia, prowadzenie ksiąg rachunkowych, składanie deklaracji podatkowych itp. Założenie spółki w tej formie nie wymaga kapitału zakładowego.

·       Prywatne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być zarówno jednoosobowe, jak i wieloosobowe (do 50 wspólników). Kapitał zakładowy zostaje podzielony na udziały, a każdy z właścicieli ponosi odpowiedzialność proporcjonalnie do swojego wkładu. Przepisy przewidują też pewne ograniczenia związane z transferem kapitału. Spółkę reprezentuje dyrektor (jednoosobowy zarząd), jednak wszelkie decyzje podejmuje zgromadzenie wspólników. Konieczne jest też powołanie sekretarza, który będzie odpowiedzialny za prowadzoną dokumentację.

·       Publiczne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to odpowiednik polskiej spółki akcyjnej. Czas jej trwania zostaje określony w umowie, przy czym może to być czas nieograniczony. Przepisy nie wprowadzają tu limitów w zakresie obrotu udziałami, do tego dają możliwość zarejestrowania ich na Cypryjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka musi mieć dwóch dyrektorów i jednego sekretarza.

·       Gwarancyjne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to forma działalności przeznaczona przede wszystkim dla organizacji realizujących cele charytatywne i non-profit. Nie wymaga wpłacenia minimalnego kapitału zakładowego.

Spółka jawna (general partnership) – w tym modelu wspólnicy realizują ten sam cel gospodarczy. Spółka jawna może być prowadzona przez przedsiębiorców lokalnych i zagranicznych. Przepisy ograniczają liczbę wspólników do 20, a jeśli firma działa w bankowości – do 10. Odpowiadają oni za zobowiązania spółki, która musi zostać obowiązkowo wpisana do Registrar of Partnerships.

Spółka komandytowa (limited partnerships) – ten typ spółki musi składać się co najmniej z dwóch osób – general partner i silent partner. Pierwszy reprezentuje spółkę i zajmuje się prowadzeniem jej spraw, a przy tym ponosi pełną odpowiedzialność za jej zobowiązania. Drugi natomiast odpowiada do wysokości wniesionych środków, ale też partycypuje poprzez wniesiony kapitał bądź know-how.

Inne, rzadziej wykorzystywane formy spółki na Cyprze to:

·   spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w formie akcji

·       spółka europejska (cyprus international trust);

·       oddział firmy (branch of a foreign company).

Jednoosobowa działalność gospodarcza na Cyprze

Oczywiście oprócz spółek na Cyprze funkcjonują też firmy jednoosobowe. To rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku prowadzenia biznesu na niewielką skalę. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy.
Istnieje też możliwość uruchomienia na Cyprze oddziału firmy. Aby otworzyć taką działalność, wystarczy okazać w urzędzie dokument potwierdzający rejestrację spółki-matki, statut lub umowę, a także podać dane managera zarządzającego.

Jak założyć spółkę na Cyprze? Rejestracja, formalności

Gdy już zdecydujesz się na jedną powyższych form działalności na Cyprze, stwórz nazwę firmy i zgłoś ją do Registrar of Cyprus. Wypełnij formularz Know Your Customer, który służy do identyfikacji beneficjentów i klientów. Konieczne będzie wcześniejsze sporządzenie umowy lub statutu spółki. W przypadku niektórych form działalności dokument ten musi mieć formę aktu notarialnego. Należy wybrać dyrektora lub kilku dyrektorów (w zależności od wymagań określonych w przepisach dla danego rodzaju spółki) oraz sekretarza. Co ważne, osoby te muszą mieć status rezydenta podatkowego na Cyprze.

Spółka musi mieć też adres i lokalizację siedziby. Co ważne, musi to być fizyczne miejsce, które faktycznie istnieje i ma związek z działalnością firmy. Spółka nie może mieć wyłącznie adresu wirtualnego. Jeśli właściciele będą korzystali z pełnomocnika, należy też przygotować dokumenty pełnomocnictwa.

Kolejny krok to złożenie Due Diligence, zatwierdzenie struktury firmy oraz jej rejestracja w rejestrze spółek Registrar of Companies. Opisane powyżej dokumenty należy złożyć do Wydziału Przedsiębiorstw Departamentu Rejestru Spółek. W odpowiedzi przedsiębiorca otrzyma z Ministerstwa Handlu numer VAT oraz podatkowy numer rejestracyjny.

Kolejny krok to rejestracja do podatku dochodowego. Obowiązek ten obejmuje wszystkie osoby prawne, a także osoby fizyczne, których dochód roczny przekroczył 19.000 euro. Należy też uzyskać Numer Identyfikacji Podatkowej (TINP) – jest on potrzebny w celu dokonywania transakcji na Cyprze.

Zarejestrowanie spółki na Cyprze wymaga posiadania tutaj rachunku bankowego. Otwarcie takiego firmowego konta jest możliwe w każdym banku – warto jednak wcześniej zapoznać się ofertą przynajmniej kilku z nich, by wybrać najkorzystniejszą dla nowo otwieranego biznesu. Konto będzie potrzebne do wpłaty kapitału zakładowego, jeśli w danej formie spółki jest to wymagane.

Jeśli planujesz zatrudniać pracowników, musisz też zgłosić się do Departamentu Ubezpieczeń Społecznych.

Spółka może też otrzymać numer EORI, potrzebny firmom działającym w krajach UE podczas kontaktów z organami celnymi.

Czy założenie spółki na Cyprze jest czasochłonne?

Wiesz już, jak założyć spółkę na Cyprze. W praktyce często formalności, które wydają się proste, okazują się czasochłonne i wymagające. Nie dotyczy to jednak Cypru. Tutaj cała procedura rejestracji spółki jest maksymalnie uproszczona. Do wyboru masz opcję gotowej spółki (off the shelf) lub założenie jej od podstaw. W pierwszym przypadku formalności załatwiane są właściwie natychmiast. W drugim – w ciągu 3-5 dni roboczych.

Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze

Założenie spółki na Cyprze jest wyjątkowo korzystne przede wszystkim ze względu na przyjazny system podatkowy oraz sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zlokalizowany w pobliżu Turcji, Libanu i Syrii, Cypr ma dostęp do wielu międzynarodowych szlaków handlowych. Przy czym w przypadku transakcji z podmiotami unijnymi praktycznie nie istnieją żadne ograniczenia dla obywateli Wspólnoty.

To tylko niektóre z powodów, dla których każdego roku na Cyprze powstają tysiące nowych spółek, także tych zakładanych przez Polaków. Zarówno władze Cypru, jak i tutejsi mieszkańcy, są otwarci i przyjaźnie nastawieni do takich inicjatyw. Nie ma tu więc sytuacji blokowania czy utrudniania formalności przez urzędników. Właśnie dzięki temu przedsiębiorca może szybko i bezproblemowo założyć spółkę na Cyprze, a następnie w pełni zająć się prowadzeniem i rozwijaniem nowego biznesu.