Cypryjskie kolce myszoskoczki

Dwa cypryjskie myszoskoczki o piaskowym futerku i dużych czarnych oczach, stojące na suchym, kamienistym podłożu

Cypryjskie myszoskoczki: Endemiczny gatunek myszy na Cyprze

Cypryjska mysz z ostrym ogonem (Acomys nesiotes) jest unikalnym przedstawicielem fauny Cypru. Ten gatunek należy do podrodziny Deomyinae w rodzinie Muridae. Żyje wyłącznie na wyspie i nie ma podgatunków. Paleontolog Dorothy Bate po raz pierwszy opisała go w 1903 roku, nadając nazwę Acomys nesiotes. Okaz został znaleziony niedaleko wioski Dkomo w górach Kerynia.

Klasyfikacja i pochodzenie

Początkowo opisany jako oddzielny gatunek, później był uważany za podgatunek Acomys cahirinus lub A. dimidiatus. Dziś cypryjska mysz z ostrym ogonem jest uznawana za oddzielny gatunek ze względu na unikalny zestaw chromosomów i cechy morfologiczne. Istnieją przypuszczenia, że pochodzą one od kontynentalnych myszy z ostrym ogonem, które być może dotarły na Cypr z ludźmi.

Etymologia i środowisko życia

Nazwa Acomys pochodzi od greckiego „ake” (ostry) oraz „mus” (mysz), a „nesiotes” tłumaczy się jako „wyspowy”. Te gryzonie zamieszkują skaliste rejony na Cyprze, zarówno na północnym, jak i południowym wybrzeżu. Znane są z 14 miejsc, jednak pomiędzy populacjami w górach Troodos i Kerynia istnieje bariera w postaci równiny Mesaoria.

Zagrożenia i przetrwanie

Gatunek pozostaje niedostatecznie zbadany. W latach 80. i 90. próby schwytania były nieudane. Na badanych terenach odkryto inwazyjne czarne szczury (Rattus rattus), które zagrażają lokalnym gatunkom. Ponadto rozwój infrastruktury prowadzi do utraty ich naturalnego środowiska. Jednak w 2007 roku cztery okazy zostały znalezione niedaleko Nikozji. To potwierdziło, że gatunek przetrwał.

Wygląd i cechy

Cypryjska mysz z ostrym ogonem ma następujące wymiary: długość ciała 97-135 mm, ogon 91-118 mm, ucho 17-22 mm, waga 37-70 g. Wyróżnia się białym brzuchem, jasnymi łapami i szaro-brązowym grzbietem. Charakterystyczne kłujące włosy na plecach nadają jej plamisty wygląd. Młode osobniki są całkowicie szare na grzbiecie. Zewnętrznie przypomina kontynentalne myszy z ostrym ogonem, ale z krótszym ogonem. Podobnie jak inni przedstawiciele Acomys, te myszy są zdolne do zrzucenia ogona w razie niebezpieczeństwa.

Wymiary holotypu

Dla holotypu (samiec): długość ciała – 119 mm, ogon – 71 mm, tylna łapa – 18 mm, ucho – 19 mm. Ogon pokryty jest krótkimi sztywnymi włosami i zakończony pędzelkiem z cieńszych włosów.