Wyjazd zagraniczny zawsze wiąże się z przygotowaniami – niezależnie od tego, czy podróżujesz w celach turystycznych, czy chcesz wyprowadzić się na stałe. Jeśli Twoją destynacją jest Cypr, możesz liczyć na maksymalnie uproszczone procedury. Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz, by wyjechać na Cypr!
Wyjazd na Cypr w celach turystycznych – jakie dokumenty są potrzebne?
Cypr należy do Unii Europejskiej. Polacy jako obywatele Wspólnoty mogą swobodnie podróżować po innych jej krajach. Niepotrzebna jest wiza, wystarczy dowód osobisty lub paszport. Dokumenty te powinny być ważne i posiadać aktualne zdjęcie.
Uwaga! Jeśli Twój dokument tożsamości został w przeszłości zgłaszany jako skradziony, musisz liczyć się z perspektywą zatrzymania go przez służby cypryjskie. W takim wypadku konieczna będzie wizyta w Konsulacie RP w Nikozji i wyrobienie paszportu tymczasowego, który umożliwi Ci powrót do Polski.
Pobyt na Cyprze nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych warunków ani dopełniania innych formalności. Taka swobodna wizyta może trwać do 90 dni. To zupełnie wystarczająco, by zwiedzić Wyspę w celach turystycznych, zorganizować np. ślub na Cyprze czy lepiej poznać tutejszą kulturę i mieszkańców, zanim zdecydujesz się przeprowadzić tu na stałe.
Wyprowadzka na dłużej – jakie dokumenty, by wyjechać na Cypr?
Pobyt dłuższy niż ustawowe 90 dni wymaga dopełnienia formalności – przestaje już być traktowany jako czasowy wyjazd w celach turystycznych. W takim wypadku po przylocie na Cypr musisz zgłosić się do biura Urzędu Imigracyjnego i złożyć wniosek o rejestrację pobytu.
Dłuższy niż 3 miesiące pobyt na Cyprze musi zostać uzasadniony i potwierdzony odpowiednią dokumentacją. W zależności od tego, czy przeprowadzasz się na Cypr w celu podjęcia pracy na etat, prowadzenia firmy czy nauki, do wniosku musisz dołączyć:
Jeśli celem jest zatrudnienie:
- Ważny paszport lub dowód osobisty i jego kopie
- Dwie fotografie o wymiarach odpowiadających zdjęciu paszportowemu
- Zaświadczenie o zatrudnieniu lub potwierdzenia zlecenia przez pracodawcę (część III wniosku)
Jeśli celem jest działalność na własny rachunek:
- Ważny paszport lub dowód osobisty i jego kopie
- Zaświadczenie o rejestracji działalności na własny rachunek w Social Securities Services
- Dwie fotografie o wymiarach odpowiadających zdjęciu paszportowemu
Jeśli celem są państwowe lub prywatne studia:
- Ważny paszport lub dowód osobisty i jego kopie
- Dowód wpisu na studia w prywatnej lub publicznej jednostce edukacyjnej posiadającej finansowanie lub akredytację przez Republikę Cypryjską, w tym kursy szkolenia zawodowego
- Dowód posiadania kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującego na Cyprze
- Dowód lub deklaracja posiadania środków finansowych, w celu zapewnienia, że wnioskodawca nie będzie stanowić obciążenia dla systemu pomocy społecznej podczas pobytu na Cyprze
- Dwie fotografie o wymiarach odpowiadających zdjęciu paszportowemu
Jeśli cel jest inny niż powyższe:
- Dowód posiadania kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującego na Cyprze
- Stały lub odpowiedni dochód z pracy poza terytorium Cypru; lub
- Stały lub odpowiedni dochód z innych legalnych źródeł; lub
- Odpowiednie depozyty w instytucjach finansowych w Republiki Cypryjskiej lub za granicą
Wymienione powyżej dokumenty są wymagane najczęściej, jednak przy składaniu wniosku należy liczyć się z koniecznością dostarczenia także innych – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji osoby starającej się o pobyt na Cyprze, ale też gestii rozpatrującego sprawę urzędnika.
Na dopełnienie formalności związanych z dłuższym pobytem na Cyprze masz maksymalnie 4 miesiące od przekroczenia granicy. Niezgłoszenie się do biura Urzędu Imigracyjnego w terminie wiąże się z karą finansową.
Jeśli dostarczysz wszystkie wymagane dokumenty, a urzędnik nie dopatrzy się problemów z rejestracją pobytu stałego, otrzymasz Zaświadczenie Rejestracji Obywatela UE (MUE1). Potwierdza ono prawo do przebywania na Cyprze dłużej niż 4 miesiące.
Czy dłuższy pobyt na Cyprze wymaga meldunku?
Nawet jeśli planujesz zamieszkać na Cyprze na stałe, nie musisz szukać mieszkania z meldunkiem. W kraju tym nie ma obowiązku meldunkowego, a kwestia ta nie wpływa w żaden sposób na uzyskanie zgody na pobyt stały.
Ubezpieczenie przed wyjazdem na Cypr
Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na Cypr na dłużej, czy tylko na krótkie wakacje, pamiętaj o ubezpieczeniu. Polskie ubezpieczenie z NFZ uprawnia do korzystania z podstawowej opieki medycznej na Cyprze. Przed wyjazdem zgłoś się do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W razie nagłej potrzeby dokument ten stanowi podstawę do skorzystania z pomocy i pokrycia części kosztów z ubezpieczenia.
Ważne! Karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów opieki medycznej na Cyprze. Obowiązują też limity refundacji. Problem może pojawić się np. przy konieczności transportu medycznego lub pobycie w szpitalu w związku z pojawiającymi się nagle objawami choroby przewlekłej leczonej w Polsce, np. cukrzycy, chorób serca itp. Z tego względu zaleca się, by przed podróżą na Cypr wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową i dobrze sprawdzić zakres sytuacji, w jakich będzie miała zastosowanie.
Zarówno karta EKUZ, jak i prywatna polisa nie są wymagane, by przylecieć na Cypr. Dokumenty te są jednak ważne z punktu widzenia bezpiecznego pobytu w tym kraju.
Podróż na Cypr Północny
Bezpieczną destynacją zarówno dla turystów, jak i osób chcących na stałe zamieszkać na Wyspie Afrodyty, jest tzw. Cypr Południowy. Region zajęty przez Turków, tzw. Turecka Republika Północnego Cypru, nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r. Polska nie utrzymuje z nią stosunków konsularnych, a więc przebywający tam Polacy nie mogą liczyć na pomoc konsularną. Decydując się na podróż w te rejony wyspy, należy zachować szczególną ostrożność.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca rejestrację w systemie Odyseusz. W razie wystąpienia problemów lub konieczności udzielenia pomocy MSZ może kontaktować się z obywatelem Polski przebywającym za granicą właśnie za pośrednictwem tego systemu.
Proste formalności, by wyjechać na Cypr
Cypr słynie z przyjaznego nastawienia wobec turystów i osób przeprowadzających się tu w celach zarobkowych. Nic dziwnego, że opisane powyżej formalności przy przekraczaniu granicy i staraniu się o dłuższy pobyt zostały ograniczone do minimum. To pokazuje, że warto spełniać marzenia – niezależnie od tego, czy Twoim marzeniem są 2 tygodnie na rajskiej wyspie, czy spokojna praca lub założenie własnego biznesu w kraju z korzystnym systemem podatkowym!