Specjalna strefa ekonomiczna Cypru

Grafika przedstawiająca gospodarkę Cypru, z pomarańczową mapą wyspy, symbolem euro i ikoną wzrostu gospodarczego w ciemnoniebieskim kolorze.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Cypru: przecięcie interesów i możliwości

Cypryjska ekskluzywna strefa ekonomiczna (EEZ) obejmuje ponad 70 000 kilometrów kwadratowych. Ta strategicznie ważna dziedzina jest podzielona na 13 bloków badawczych. Kwestia ustanowienia takich stref była aktywnie dyskutowana w Nikozji w 2010 roku między Cyprem, Izraelem a Libanem.

Rozwój EEZ stał się możliwy po podpisaniu przez Cypr odpowiedniej Konwencji ONZ o prawie morza w 1988 roku. W latach 2003 i 2004 Cypr podpisał umowy z Egiptem, kontynuując podobną współpracę z Libanem i Izraelem.

Przegląd bloków badawczych

Blok 1 znajduje się na południe od Limassol. Planuje się tutaj stworzenie infrastruktury do dostarczania energii do Izraela, Egiptu i Grecji. Prace badawcze rozpoczęły się tutaj pod koniec 2021 roku.

Blok Firmy Lokalizacja Zasoby
3 ENI graniczy z EEZ Libanu „Ośmiornica” i „Sepia”
6 ENI południowy zachód Cypru „Kalikso”
10 Exxon Mobil, Qatar Petroleum południowe wybrzeże „Delfina” i „Glaukos”

Na bloku 6 znajduje się złoże gazu „Kalikso”, którego objętość szacuje się na 6-8 bilionów stóp sześciennych. Złoże „Glaukos” z bloku 10 przynosi Cyprowi roczny dochód w wysokości 500-600 milionów euro.

Cypr aktywnie rozwija swoje zasoby przy udziale międzynarodowych gigantów, takich jak ENI, Total i KOGAS. Zderzenia z tureckimi okrętami wojennymi czasami przeszkadzają badaniom, co pokazały wydarzenia z 2018 roku z blokiem 3.

Strategiczne kierunki eksportu

Dialogi między Cyprem a Izraelem obejmują eksport gazu ziemnego do Europy przez Grecję. Jest to możliwe poprzez trasy skroplonego gazu ziemnego lub rurociągi podwodne. Takie podejście stymuluje rozwój infrastruktury i wzmacnia polityczną współpracę między krajami.

Mając na uwadze wielkość zasobów gazu oraz rosnące zainteresowanie międzynarodowych firm, EEZ Cypru staje się kluczową strefą dla energorozwodowego współdziałania w regionie Morza Śródziemnego. Pomimo skomplikowanych warunków dyplomatycznych i wojskowych, potencjał regionu pozostaje bardzo znaczący. Dalszy rozwój będzie zależał od strategicznego partnerstwa i wysiłków dyplomatycznych Cypru.