Centrum Kultury Bank of Cyprus w Nikozji
W samym sercu Nikozji, tuż obok historycznego kościoła Faneromeni, znajduje się Centrum Kultury Bank of Cyprus. Od momentu swojego powstania w 1984 roku instytucja ta zajmuje się promowaniem i zachowaniem kultury Cypru w różnych dziedzinach, takich jak archeologia, historia, sztuka i literatura. Centrum Kultury mieści się w starym budynku administracyjnym banku, który został wybudowany w 1936 roku. Kolekcje Centrum są niezwykle różnorodne i obejmują monety, mapy, rzadkie książki i manuskrypty, ryciny, stare fotografie i akwarele, współczesną sztukę cypryjską oraz starożytności. Zbiory zostały wzbogacone o prywatne dary, takie jak archiwum fotograficzne Manuela Bo-Bovi i jego żony Aristei.
Działalność Centrum Kultury Bank of Cyprus
W ramach Centrum Kultury działają dwa muzea, które zostały przekazane pod jego opiekę przez ich właścicieli. Są to Muzeum Historii Bicia Monet i Muzeum Archeologiczne Jorgosa i Nefeli Dzabra-Pieridis. Centrum prowadzi badania, organizuje wykłady i konferencje naukowe poświęcone różnym aspektom kultury cypryjskiej, publikuje książki i albumy poświęcone dziedzictwu Cypru. W 2013 roku Centrum Kultury rozszerzyło swoją rolę w dziedzictwie kulturowym kraju, przejmując kontrolę nad działalnością centrum kultury dawnego Laiki Bank. Dzięki tej integracji Centrum otrzymało wiele historycznych dokumentów, rzadkich książek i dzieł sztuki. O wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury Bank of Cyprus można dowiedzieć się na jego stronie internetowej.
Historia pisma na Cyprze
Przed pojawieniem się alfabetu greckiego na wyspie istniało swoje unikalne pismo. Cypryjski sylabariusz to system pisma sylabicznego, który był używany na Cyprze aż do III wieku przed naszą erą. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym materiale “Cypryjskie pismo starsze od greckiego”.
Ochrona dziedzictwa kulturowego na Cyprze
Na Cyprze od 2008 roku działa Międzywspólnotowy Komitet Roboczy ds. Dziedzictwa Kulturowego. Zrzesza on przedstawicieli społeczności grecko-cypryjskiej i turecko-cypryjskiej. Celem jest ochrona zabytków architektury i historii kraju.
Więcej na stronie https://www.boccf.org/.