Czczenie ziemskich bóstw na Cyprze
Na Cyprze, oprócz bóstw greckich i egipskich, czczono również postaci ludzkie, które jednak posiadały znaczną władzę. Ślady kultu cesarza Oktawiana Augusta i jego córki Julii przetrwały do dzisiaj na wyspie. Julia, jako córka Oktawiana i jego pierwszej żony Scribonii, była czczona w Pafos jako bogini i otoczona była hołdami godnymi bóstw.
Odkrycie archeologiczne
Archeolodzy odnaleźli w Palepafos podstawę posągu wzniesionego na cześć Julii. Na nim widnieje napis: “[Czcimy] Julię, boginię-augustę, córkę cesarza, Cezara, boga, syna Bożego, Augusta, żonę Agryppy”. W inskrypcji Julia jest określana jako bogini, a jej ojciec – jako bóg i syn Boży.
Pafos i cesarz Oktawian August
Mieszkańcy Pafos mieli szczególne upodobanie do postaci cesarza Oktawiana Augusta, ponieważ w 15 roku p.n.e. pomógł on odbudować miasto po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Rzymski historyk Dion Kassiusz pisze, że Oktawian August “mieszkańcom Pafos, poszkodowanym przez trzęsienie ziemi, dał pieniądze i zgodnie z dekretem senatu pozwolił im nazywać swoje miasto Augustowskim”. Pełna nazwa miasta w tamtym okresie brzmiała więc Pafos Augusta.
Imperatorski kalendarz
Wraz z tym, mieszkańcy Pafos wprowadzili w swoim mieście tzw. “imperatorski kalendarz”, w którym każdy miesiąc był nazwany na cześć krewnych lub mitycznych przodków Oktawiana Augusta.
Życie Julii
Julia była trzykrotnie zamężna: w wieku 14 lat wyszła za mąż za Marka Klaudiusza Marcella, który zmarł dwa lata po ślubie. Następnie poślubiła dowódcę Marka Vipsania Agrippę, bliskiego przyjaciela i współpracownika Oktawiana Augusta, a po jego śmierci za przyszłego cesarza Tyberiusza, z którym miała bardzo złe stosunki.
Upadek Julii
Julia nie była czczona jako bogini przez długi czas. Ze względu na konflikt z ojcem i prowokacyjne zachowanie, Julia została zesłana na małą wyspę Pandatarię w 2 roku p.n.e. W Pafos skreślono ją z rejestru bóstw i zmieniono nazwę miesiąca na jej cześć. Julia zmarła w 14 roku n.e. w mieście Regium, gdzie pozwolono jej się przesiedlić, z głodu.