Grecja formalnie zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Grecja oficjalnie zajęła miejsce jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w środę. Grecki minister spraw zagranicznych, Giorgos Gerapetritis, zapewnił, że kraj wykorzysta to stanowisko, aby “utrzymać problem Cypru na aktywnej agendzie ONZ”. Gerapetritis wyraził te słowa podczas rozmowy z Athens-Macedonian News Agency przed objęciem przez Grecję nowej roli.
Grecja wzywa do dialogu na temat Cypru
Minister dodał, że Grecja “w solidarności z Republiką Cypryjską, wspiera wysiłki Sekretarza Generalnego ONZ [Antonio Guterresa] i z niecierpliwością oczekuje konstruktywnego wkładu” w wznowienie dialogu na temat Cypru. Podkreślił, że dialog powinien być nastawiony na “sprawiedliwe, zrównoważone i realne rozwiązanie problemu Cypru w ramach rezolucji Rady Bezpieczeństwa”.
Poprawa relacji grecko-tureckich
Gerapetritis ponownie wyraził swoje przekonanie, że poprawa stosunków między Grecją a Turcją może przyczynić się do lepszych warunków na Cyprze. W listopadzie powiedział tureckiej gazecie Hurriyet, że zarówno Grecja, jak i Turcja wykazały “znakomitą wolę, aby nasze dwustronne stosunki podążyły inną ścieżką” w ostatnich miesiącach.
Planowane działania na Cyprze
Przyjęcie Grecji do Rady Bezpieczeństwa ONZ zbiega się z tym, co lider tureckich Cypryjczyków, Ersin Tatar, uważa za “bardzo intensywny” styczeń pod względem problemu Cypru. Planowane są spotkania na temat możliwości otwarcia nowych punktów przejściowych, a także “poszerzone” spotkanie dotyczące problemu Cypru.
Grecja na arenie międzynarodowej
Poza kwestią Cypru, greckie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że podczas dwuletniej kadencji w Radzie Bezpieczeństwa, kraj “odegra kluczową rolę w kształtowaniu międzynarodowej polityki dla globalnej architektury bezpieczeństwa i będzie miał znaczący głos, rolę i odpowiedzialność w globalnych wydarzeniach”.
Nowi członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ
Do Rady Bezpieczeństwa ONZ dołączyły również Dania, Pakistan, Panama i Somalia. Grecja pozostanie w radzie do końca 2026 roku. Mandaty Algierii, Gujany, Sierra Leone, Słowenii i Korei Południowej kończą się pod koniec tego roku. Rada Bezpieczeństwa ma także pięć stałych członków: Chiny, Francję, Rosję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. To piąta kadencja Grecji w Radzie Bezpieczeństwa, która po raz pierwszy została wybrana jako niestały członek w 1952 roku.