Obniżka inflacji we wrześniu umożliwiła rządowi odwołanie środków wsparcia dla obywateli
Z obserwacji rynku wynika, że ceny żywności rosną trzy razy szybciej niż inne produkty. Według Służby Statystycznej, wskaźnik cen konsumpcyjnych spadł z 1,5% w sierpniu do 0,7% we wrześniu (dla porównania: rok temu wskaźnik wynosił 4%). Jest to najniższy poziom od marca 2021 roku. Niemniej jednak, wskaźnik cen żywności we wrześniu wzrósł o 3,9% w skali roku.
Wzrost cen żywności w porównaniu do poprzedniego miesiąca
W porównaniu do sierpnia, we wrześniu zanotowano znaczne podwyżki cen: ziemniaki podrożały o 23,3%, warzywa – o 6,38%, świeże owoce – o 2,99%, napoje bezalkoholowe – o 1,9%, piwo – o 1,75%, wołowina i cielęcina – o 1,15%, baranina i koźlina – o 1,32%. W skali roku wzrost cen również był znaczący. Olej oliwkowy podrożał o 61,3%, ziemniaki – o 57,7%, warzywa – o 17,6%, chleb i ryż – o 1,6%, baranina i koźlina – o 8,5%, woda mineralna, napoje bezalkoholowe i soki – o 5,2%.
Ceny niektórych produktów spadły
Jednak niektóre produkty staniały. W skali roku ceny mleka świeżego odtłuszczonego (-1,1%) i mleka skondensowanego (-1,6%) oraz żywności dla dzieci (-1,6%) spadły. Cena margaryny i innych olejów roślinnych spadła o 10,6%, a cena mięsa drobiowego – o 8,7%. Wcześniej prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, stwierdziła, że spodziewa się wzrostu inflacji w krajach strefy euro w ostatnich miesiącach 2024 roku.
Planowane działania rządu
Minister finansów Makis Keravnos potwierdził, że wszystkie zasiłki społeczne mające na celu pomoc obywatelom w radzeniu sobie z rosnącymi kosztami życia zostaną zniesione do końca tego miesiąca. Tymczasem rząd nie spieszy się zwracając do budżetu pieniądze, które zostały niesłusznie wypłacone firmom podczas pandemii.