Spotkanie przywódców Cypru północnego i południowego
Rzecznik rządu, Konstantinos Letymbiotis, poinformował w sobotę, że strona greckokipryjska “oczekuje oficjalnej odpowiedzi” na propozycję spotkania prezydenta Nikosa Christodoulidesa z liderem tureckokipryjskim Ersinem Tatarem. Spotkanie miałoby poświęcone być perspektywie otwarcia nowych punktów przejścia między dwiema stronami Cypru. Wcześniej informowano, że spotkanie odbędzie się 20 lub 21 stycznia.
Letymbiotis dodał, że greckokipryjska strona “zaproponowała konkretne daty w styczniu” i “złożyła również konkretne propozycje na etapie przygotowawczym przed spotkaniem”. “Pozostajemy zobowiązani do dalszych wysiłków na rzecz wznowienia negocjacji” – podkreślił, dodając, że negocjacje muszą być prowadzone na zasadzie dwunarodowej, dwustrefowej federalnej rozwiązania problemu Cypru.
Planowany przyjazd Rosemary DiCarlo na Cypr
Rzecznik powiedział również, że greckokipryjska strona “oczekuje oficjalnych informacji” od Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczących planowanej wizyty Rosemary DiCarlo, podsekretarz generalnej ONZ ds. budowania pokoju, na początku przyszłego roku. Wizyta ma stanowić część przygotowań do planowanego powiększonego spotkania w sprawie problemu cypryjskiego, które według Tatar miałoby odbyć się w marcu. Spotkanie miałoby obejmować dwie strony Cypru, trzy mocarstwa gwarantujące: Grecję, Turcję i Wielką Brytanię oraz ONZ.
“Wszystkie wysiłki muszą skupić się na wznowieniu merytorycznego i konstruktywnego dialogu, mającego na celu zrównoważone i kompleksowe rozwiązanie na korzyść wszystkich legalnych mieszkańców Cypru” – dodał Letymbiotis.
Kontrowersje dotyczące daty spotkania
W piątek wieczorem Tatar ogłosił, że spotka się z Christodoulidesem w styczniu. Jednak zastępca rzecznika rządu, Yiannis Antoniou, szybko zaprzeczył, że taka data została ustalona, mówiąc Cyprus Mail, “nie mamy jeszcze nic, nie zostaliśmy poinformowani o takiej dacie”. Nieporozumienie dotyczące ustalenia daty spotkania między dwoma liderami, które miało dotyczyć kwestii punktów przejścia, przypomina podobny spór z sierpnia dotyczący trójstronnego spotkania z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Christodoulides ogłosił wtedy, że zaplanował spotkanie na 13 sierpnia, jednak Tatar odpowiedział dzień później, że nie został zaproszony na takie spotkanie.
Spór o lokalizację punktów przejścia
Tatar i Christodoulides do tej pory nie doszli do porozumienia co do lokalizacji punktów przejścia. Tatar skrytykował podejście greckokipryjskiej strony do tej kwestii w ostatnich tygodniach. “Chcemy punktu przejścia w Mia Milia, podczas gdy greckokipryjska strona chciała przejść przez tureckie obszary wojskowe w pobliżu Athienou i Kokkina. To jest nie do przyjęcia” – powiedział. Lokalni politycy z obu stron wyspy, w tym tureckokipryjski burmistrz Nikozji Mehmet Harmanci, greckokipryjska gmina Athienou, greckokipryjski mukhtar Kato Pyrgos Nikos Kleanthous, oraz tureckokipryjski burmistrz Kythrea Ali Karavezierler, popierają otwarcie punktów przejścia na swoim terenie.