Program “płać za śmieć” blisko wdrożenia
Zaproponowany program zarządzania odpadami “płać za śmieć” jest bliski wdrożenia, być może już w przyszłym roku, jak poinformowała w czwartek dyrektor Departamentu Środowiska, Elena Stylianopoulou. “Głównym celem jest oddzielne zbieranie odpadów u źródła”, aby materiały mogły być wykorzystane do produkcji innych produktów po przetworzeniu, powiedziała CyBC. Prawidłowe sortowanie odpadów u źródła jest zgodne z celami UE dotyczącymi drastycznego zmniejszenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach do 2035 roku, wyjaśniła dyrektor.
Planowanie na poziomie regionalnym
“Lokalne władze przejęły zadanie i mają przedstawić swoje plany działań na poziomie regionalnym dotyczące inicjatyw sortowania u źródła”, powiedziała Stylianopoulou. Odpowiedzialność spoczywa teraz na lokalnych władzach, które będą miały techniczne i finansowe wsparcie ministerstwa rolnictwa i departamentu środowiska, poprzez dotacje kanałizowane poprzez EOA (organizacje administracji okręgowej). Ogólny plan został przedstawiony przez państwo dla lokalnych społeczności, aby zdobyły personel i środki do przeprowadzenia zmiany w zbieraniu i przetwarzaniu odpadów, powiedziała Stylianopoulou.
Potrzeba świadomości i szkolenia
Niezbędne będzie podnoszenie świadomości, szkolenie publiczności w kierunku nowego zwyczaju usuwania odpadów, aktualizacja sprzętu i dodatkowe zatrudnienie, powiedziała. “Lokalne władze poinformowały nas o swoich wymaganiach i obecnie pracują nad planami działań”, powiedziała Stylianopoulou. “Istnieje chęć połączenia sił i zjednoczenia okręgów”, w celu wdrożenia nowego systemu synchronicznie, na dużych obszarach wyspy, dodała.
Możliwości i korzyści
“Nie jest łatwo to zrobić z dnia na dzień, ale badania zostały przeprowadzone”, powiedziała, i system może zostać zrealizowany nawet wcześniej niż przewidywany dwuletni okres przejściowy. Jeśli chodzi o korzyści, dla konsumentów oznacza to ostateczne zmniejszenie opłat za zarządzanie odpadami, mimo zastrzeżeń wyrażonych przez partię opozycyjną Akel. W szerszym ujęciu, państwo spełni swoje zobowiązania środowiskowe wobec UE i ustanowi gospodarkę cyrkulacyjną zgodną z Zielonym Ładem UE, gdzie odpady mają być wykorzystywane jako źródło produkcji energii i innych produktów generujących przychody, powiedziała Stylianopoulou.