Ślub na Cyprze – formalności, terminy, destynacje

Ślub na Cyprze

Piękna sceneria, gwarancja wspaniałej pogody, ale też proste procedury i możliwość złożenia przysięgi po polsku przed cypryjskim urzędnikiem każdego roku przyciągają mnóstwo par, które chcą spędzić swój najważniejszy dzień na tej wyjątkowo malowniczej wyspie. Sprawdź, jak wziąć ślub na Cyprze i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Dlaczego warto wziąć ślub na Cyprze?

Idealny, jedyny w swoim rodzaju ślub w pięknej scenerii to marzenie wielu par. Coraz częściej zamiast tradycyjnej ceremonii w kościele lub urzędzie stanu cywilnego młodzi chcą złożyć sobie przysięgę małżeńską w plenerze. Choć w Polsce pięknych miejsc nie brakuje, niepewność pogody skutecznie zniechęca do takiego wyboru – szczególnie, że ceremonię ślubną zwykle planuje się na wiele miesięcy, a nawet rok lub dwa wcześniej.
Ślub na Cyprze jest wolny od takich obaw. Piękna pogoda panuje tu około 340 dni w roku. Piaszczyste plaże, krystalicznie czysta woda i bogata śródziemnomorska roślinność sprawiają, że wybór scenerii jest ogromny. Cypr ma też ciekawą historię i niepowtarzalną kulturę, co jeszcze bardziej podnosi jego atrakcyjność jako ślubnej destynacji.
Wiele par decyduje się na połączenie ślubu na Cyprze z podróżą poślubną. Możliwość spędzenia miesiąca miodowego w tym samym miejscu to bardzo duża oszczędność kosztów. Dużą zaletą są tu przyjazne miejscowe procedury i stosunkowo niskie koszty całego przedsięwzięcia.

Przygotowania do ślubu

Aby para mogła wziąć ślub na Cyprze, musi osobiście stawić się w urzędzie stanu cywilnego w miejscowości, w której chce zorganizować ceremonię. Konieczne jest więc wcześniejsze przygotowanie zarówno wszystkich wymaganych dokumentów, jak i innych rzeczy niezbędnych do zaślubin.

Dokumenty wymagane do zawarcia ślubu na Cyprze

To przede wszystkim aktualne paszporty lub dowody osobiste oraz akty urodzenia przyszłych małżonków. Ponadto konieczne będzie dostarczenie zaświadczenia o niepozostawaniu w związku małżeńskim przez każdą ze stron. Dla rozwodników stosownym dokumentem będzie orzeczenie rozwodowe, a dla wdów i wdowców – akt zgony poprzedniego partnera małżeńskiego.
W niektórych przypadkach konieczne może być przedstawienie zezwolenia na zawarcie małżeństwa. Dotyczy to m.in. kobiet, które ukończyły 16 lat, ale nie ukończyły 18 roku życia (potrzebna jest wtedy zgoda ojca, a jeśli nie żyje lub nie jest zdolny do czynności prawnych – matki lub opiekuna prawnego) oraz innych sytuacji określonych przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego RP.
Akty urodzenia powinny występować w formie tłumaczenia notarialnego na język angielski lub grecki, a zaświadczenia – tłumaczenia przysięgłego (tzw. klauzula Appostille).

Formalności związane ze ślubem na Cyprze

Po stawieniu się w urzędzie stanu cywilnego z wymaganymi dokumentami, para wypełnia i składa wniosek „Notice of Marriage” (tłum. Informacja o chęci zawarcia małżeństwa). Należy w nim podać szczegółowe dane z paszportów i złożyć wspólne oświadczenie o pragnieniu wstąpienia w związek małżeński.
Następnie przyszli małżonkowie składają pod przysięgą oświadczenie lub zapewnienie przed urzędnikiem stanu cywilnego, że nie istnieją żadne przeszkody prawne przed zawarciem małżeństwa. Oświadczenie to zawiera też wzmiankę, że stosowna zgoda na ślub została udzielona lub że nie jest wymagana.
Jeśli z różnych przyczyn przyszli małżonkowie nie będą mogli dostarczyć zaświadczenia o niepozostawaniu w związku małżeńskim, orzeczenia rozwodowego lub aktu zgonu, urzędnik może zażądać złożenia pod przysięgą deklaracji, że pozostają w stanie wolnym. Muszą też potwierdzić, że do tej pory nie zawarli innego małżeństwa – również pod przysięgą.
Urzędy często wymagają też dostarczenia imiennej listy gości. Ze względu na niewielką przestrzeń w urzędach stanu cywilnego, zwykle lista taka nie może zawierać więcej niż 4 pozycje.
Po dopełnieniu wszystkich formalności narzeczeni otrzymają dokument potwierdzający intencję zawarcia małżeństwa. Jego wydanie podlega opłacie skarbowej w wysokości około 130 euro. Na podstawie wydanej decyzji para młoda może zawrzeć ślub na Cyprze. Ceremonia musi zostać zorganizowana najwcześniej po upływie 15 dni, a najpóźniej do 3 miesięcy po wydaniu dokumentu. Zaleca się, aby młodzi przebywali na wyspie przynajmniej 20 dni.

Przyśpieszony ślub na Cyprze

Zdarza się, że w wyniku różnych okoliczności para chce wziąć ślub na Cyprze wcześniej niż po upływie 15 dni. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład wtedy, gdy decyzja o złożeniu przysięgi została podjęta spontanicznie lub z różnych przyczyn młodzi nie mogą przebywać tak długo poza krajem. Przyśpieszony ślub na Cyprze jest możliwy – para musi wtedy wystąpić do urzędu stanu cywilnego o przyśpieszenie formalności i uiścić opłatę w wysokości około 300 euro.

Cypryjski Akt małżeństwa

Potwierdzeniem zawarcia związku małżeńskiego jest wydany przez cypryjski urząd stanu cywilnego akt małżeństwa. Pierwszy taki dokument para otrzymuje za darmo. Za każdy kolejny trzeba zapłacić około 14 euro. W celu otrzymania kopii małżonkowie powinni wystąpić z wnioskiem do urzędu lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Ile kosztuje ślub na Cyprze?

Decydując się na zorganizowanie ceremonii ślubnej na Cyprze, trzeba wziąć pod uwagę różne koszty. Ostateczna kwota, jaką para młoda będzie musiała wyłożyć, by przeżyć swój najpiękniejszy dzień na tej jedynej w swoim rodzaju wyspie, zależy od wielu czynników.
Łączna suma wszystkich opłat konsularnych potrzebnych do zawarcia małżeństwa na Cyprze wynosi około 500 euro.
Jeśli para podróżuje sama, oprócz kosztów związanych z wymaganym formalnościami, opisanymi powyżej, musi doliczyć cenę biletów lotniczych, a także koszty zakwaterowania i wyżywienia. Należy pamiętać, że standardowo młodzi powinni przebywać na wyspie co najmniej 20 dni.
Koszty zwiększają się znacznie, jeśli oprócz samego ślubu na Cyprze, młoda para planuje też zorganizowanie wesela. W tym wypadku wysokość nakładów finansowych kształtuje się bardzo indywidualnie. Jeśli para zdecyduje się zaprosić około 20 osób, sama impreza nie powinna kosztować więcej niż 5 tysięcy euro. Należy jednak doliczyć do tego koszty przelotów i zakwaterowania, o ile oczywiście mają być one poniesione przez państwa młodych, a nie przez zaproszonych gości.

Czy można wziąć ślub kościelny na Cyprze?

Ślub na Cyprze można zawrzeć zarówno przed urzędnikiem stanu cywilnego, jak i przed duchownym wybranej organizacji religijnej. Przy czym należy podkreślić, iż duchowny taki musi być zarejestrowany w specjalnie powołanym do tego celu rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Jeśli powyższy warunek zostanie spełniony, formalności para młoda załatwia w urzędzie stanu cywilnego, natomiast sama ceremonia może odbywać się w kościele lub innym miejscu kultu religijnego.

Najpiękniejsze miejsca na ślub na Cyprze

Cypr jest wyjątkowo piękną wyspą, a każdy jej region jest wyjątkowy. Pary najczęściej decydują się na powiedzenie sobie sakramentalnego „Tak” na jednej z romantycznych, piaszczystych plaż. Dostępne są też malownicze ogrody – prywatne lub ogólnodostępne.
Szczególnie urokliwym miejsce na ślub jest Cape Greco nieopodal miejscowości Protaras i Ayia Napa. To najdalej wysunięty przylądek na południowo-wschodnim Cyprze, słynący z krystalicznie czystych wód i urwistych klifów. Z kolei jednymi z najbardziej spokojnych są półwysep Akamas albo Lara Beach. Natomiast za najpiękniejszą plażę na całej wyspie uznawana jest Nissi Beach.
Ślub na Cyprze to doskonały pomysł na uczynienie tego dnia romantycznym, wyjątkowym i niezapomnianym. Zdecydowanie warto go rozważyć, a gdy już decyzja zostanie podjęta – dobrze przygotować się do wszystkich formalności.