Prawo podatkowe na Cyprze

Prawo podatkowe na Cyprze

Cypr przyciąga nie tylko piękną pogodą i malowniczymi krajobrazami, ale też atrakcyjnym systemem podatkowym. Prawo podatkowe na Cyprze jest korzystne zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzką lub założeniem firmy na Cyprze, sprawdź najważniejsze informacje na temat obowiązujących tu podatków.

Korzystne prawo podatkowe na Cyprze

Cypr należy do Unii Europejskiej, a obowiązującą w nim walutą jest euro. To znacznie ułatwia zakładanie tu firmy, rozliczanie podatków oraz wszelkie inne urzędowe formalności. Przez wiele lat Cypr uznawany był za jeden z rajów podatkowych. Choć obecnie oficjalnie nim nie jest, ponieważ Unia Europejska nie uznaje żadnego swojego kraju za raj podatkowy, jednak zarówno stawki podatkowe, jak i sposoby rozliczania są tu zdecydowanie korzystniejsze niż w większości innych państw Wspólnoty.

Podatek PIT na Cyprze

Prawo podatkowe na Cyprze wyznacza inne stawki PIT dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, np. osiągających przychody ze stosunku pracy, a inne dla firm.
Podatek dochodowy od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest tu progresywny – jego stawka rośnie wraz ze wzrostem uzyskiwanych dochodów. Do 19.500 euro obowiązuje kwota wolna od podatku. Następnie stawki kształtują się następująco:

Dochód roczny:

19 501 euro – 28 000 euro: stawka 20%

28 001 euro – 36 300 euro: stawka 25%

36 301 euro – 60 000 euro: stawka 30%

60 001 euro i więcej: stawka 35%

Jak widać, stawka PIT na Cyprze jest wyższa niż polska stawka po przekroczeniu drugiego progu podatkowego tylko dla najzamożniejszych osób, o bardzo wysokim przychodzie rocznym.

Stawka podatku dochodowego dla firm na Cyprze

jest jedna i wynosi 12,5%. Jest więc zbliżona do tej obowiązującej w Polsce, jednak nie ma tu drugiego progu podatkowego. Niezależnie więc od wysokości dochodów, firma na Cyprze zawsze płaci podatek w niskiej stawce. Dla porównania, po przekroczeniu drugiego progu podatkowego w Polsce stawka PIT wzrasta aż do 32% – i to zarówno dla firm, jak i osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
Prawo podatkowe na Cyprze wyznacza taką samą stawkę PIT zarówno dla rezydentów, jak i nierezydentów podatkowych. To bardzo ważna kwestia, dzięki której rozliczanie tutaj podatków jest znacznie uproszczone. Różnica polega wyłącznie na sposobie rocznego rozliczenia podatku dochodowego. Rezydencji wykazują w zeznaniu rocznym dochody osiągnięte z krajów całego świata. Natomiast nierezydenci muszą wykazać wyłącznie dochód uzyskany na Cyprze.

Podatek CIT na Cyprze

Stawka podatku dochodowego od osób prawnych na Cyprze również wynosi 12,5%. Choć spółki z zasady osiągają zwykle wyższe obroty, również w tym wypadku nie ma drugiego progu podatkowego. Podatek CIT obejmuje wszystkie podmioty będące rezydentami na Cyprze. Co ważne, obejmuje on dochody ze wszystkich źródeł – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych.
Podatek SDC. Osoby prawne działające na Cyprze podlegają też pod tzw. podatek SDC. Obejmuje on niezwolnione z podatku dywidendy, dochody z najmu oraz pasywne dochody z akcji. Podatek SDC nie obejmuje jednak przedsiębiorstw niebędących rezydentami na Cyprze oraz nieposiadających tu zakładu.

Podatek od towarów i usług – VAT na Cyprze

Podobnie jak w innych krajach europejskich, sprzedaż towarów i usług na Cyprze podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Stawka podstawowa jest tu jednak znacznie niższa niż w Polsce. Obowiązują też stawki obniżone.
Stawka podstawowa 19% VAT obejmuje wszystkie towary i usługi, które nie podlegają stawce obniżonej.
Stawka obniżona 9% VAT obejmuje przede wszystkim usługi. Wśród nich można wymienić:
· Krajowy transport pasażerski drogowy i morski
· Usługi gastronomiczne świadczone w restauracjach, usługi cateringowe
· Usługi zakwaterowania w hotelach
· Usługi świadczone przez kawiarnie

Stawka obniżona 5% VAT obejmuje szeroki zakres towarów i usług, takich jak m.in.:
· Dostawa wody
· Niektóre produkty spożywcze
· Napoje bezalkoholowe
· Gazety i czasopisma
· Produkty farmaceutyczne
· Książki (z wyłączeniem e-booków)
· Usługi fryzjerskie
· Dostawa gazu płynnego w butlach
· Kwiaty cięte przeznaczone do produkcji żywności
· Sprzęt medyczny dla niepełnosprawnych
· Bilety wstępu na imprezy sportowe, kulturalne i do parków rozrywki
· Korzystanie z obiektów sportowych
· Foteliki samochodowe dla dzieci
· Świadczenie niektórych usług w zakresie lotów wewnątrzwspólnotowych
· Niektóre usługi w zakresie transportu pasażerskiego
· Wywóz odpadów komunalnych, gospodarka odpadami i oczyszczanie ścieków
· Świadczenie niektórych usług pogrzebowych i kremacyjnych
· Antyki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie
· Usługi pisarzy i kompozytorów
· Niektóre dostawy rolne
· Dostawa żywności na wynos (bez napojów alkoholowych i bezalkoholowych)
· Usługi remontowe i naprawcze prywatnych budynków mieszkalnych
· Mieszkania socjalne

Stawka 0% VAT, tzw. zerowa stawka VAT na Cyprze, obejmuje wyłącznie:
· Transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy
· Towary zakupione podczas lotów międzynarodowych

Na Cyprze obowiązują też zwolnienia przedmiotowe z VAT, które obejmują:
· Usługi ubezpieczeniowe
· Usługi pocztowe
· Wybrane usługi finansowe
· Wynajem nieruchomości mieszkalnych
· Usługi opieki medycznej i szpitalnej

Zwolnienie podmiotowe z VAT na Cyprze

Prawo podatkowe na Cyprze przewiduje też możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT dla przedsiębiorców, którzy spełnią określone warunki. Obowiązek rejestracji do VAT na Cyprze dotyczy firm zagranicznych oraz nierezydentów, w przypadkach, gdy przedsiębiorca:
· dokonuje importu towarów na Cypr spoza UE
· dokonuje eksportu towarów z Cypru poza UE
· świadczy usługi lub sprzedaje towary na terenie i z terytorium Cypru do innych krajów UE
· nabywa towary i sprowadza je na Cypr z innych krajów UE
· magazynuje swoje towary na Cyprze
· organizuje na Cyprze imprezy, wystawy lub szkolenia na żywo.
Na Cyprze obowiązuje też limit sprzedaży wysyłkowej. Wynosi on 10.000 euro. Po przekroczeniu tej kwoty przedsiębiorca musi zarejestrować się do VAT w kraju nabywcy. Dotyczy to przypadków, gdy podmiot prowadzi działalność w innym kraju i dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i usług dla klientów indywidualnych.

Jak zarejestrować firmę do VAT na Cyprze?

Formalności związane z rejestracją do VAT na Cyprze są stosunkowo nieskomplikowane. Dokumenty można dostarczyć do tutejszego urzędu skarbowego zarówno osobiście, jak i drogą elektroniczną.
W celu rejestracji do VAT na Cyprze należy wypełnić druki TD 2001 i TΦ1101, a także dostarczyć następujące dokumenty:
· certyfikat VAT z potwierdzeniem zarejestrowania firmy do VAT w innym kraju UE
· kopia dowodu osobistego lub paszportu
· statut firmy,
· memorandum
· dowód potwierdzający przekroczenie limitu dostaw podlegających opodatkowaniu
Oczywiście w przypadku spółek każdy ze wspólników musi dostarczyć swoje dokumenty. Przy czym nie we wszystkich przypadków konieczne jest posiadanie każdej z ww. pozycji.
Każda firma zarejestrowana do cypryjskiego VAT-u musi przestrzegać obowiązujących przepisów, dokumentować czynności fakturami, składać okresowe deklaracje VAT i rozliczać się z urzędem skarbowym.

Prawo podatkowe na Cyprze: podsumowanie

Na Cyprze, tak jak w każdym innym kraju Unii Europejskim, trzeba płacić podatki. Obowiązuje tu podział danin podobny, jak w Polsce: na podatki dochodowe PIT i CIT oraz na podatek VAT. Trzeba jednak przyznać, że tutejsze stawki, preferencje podatkowe i formalności są zdecydowanie bardziej korzystne niż w większości innych unijnych krajów. Cypr to pod względem podatkowym kraj przyjazny zarówno do życia, jak i prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *