Czy warto mieszkać na Cyprze?

Czy warto zamieszkać na Cyprze

Piękne widoki, ciepło i słońce, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, nieśpieszne życie, przyjazny system podatkowy – wszystko to każdego roku przyciąga na Cypr setki nowych mieszkańców. Przeprowadzka na tę greckojęzyczną wyspę to jednak duże przedsięwzięcie. Przygotowaliśmy zestawienie zalet i wad życia na Cyprze – sprawdź je, zanim się zdecydujesz!

Marzenie o życiu na wyspie

Cypr, nazywany też Wyspą Afrodyty, uznawany jest za jedną z najlepszych destynacji dla Polaków, którzy preferują ciepłe, śródziemnomorskie klimaty. Każdego roku tysiące naszych rodaków przybywają tu jako turyści, zachwyceni pięknem tej jedynej w swoim rodzaju wyspy. Oczywiście Cypr, choć nazywany rajem (zarówno krajobrazowym, jak i podatkowym), ma też swoje słabsze strony. Przed podejściem ostatecznej decyzji warto przeanalizować kilka opisanych poniżej czynników.

Pogoda i klimat na Cyprze

Cypr to najlepsza destynacja dla osób, które mają dość zimnych dni umiarkowanego klimatu. W styczniu temperatura utrzymuje się na poziomie około 21 st.C. Pora deszczowa trwa tu 40 dni, a przez pozostałe można kąpać się w słońcu i podziwiać bezchmurne niebo.
Dużą zaletą cypryjskiego powietrza jest też czystość. Nie ma tu smogu ani innych zanieczyszczeń, ponieważ nie istnieją żadne większe zakłady przemysłowe, a mieszkańcy nie mają potrzeby palenia w piecach.

Podejście tutejszych mieszkańców

Cypryjczycy są narodem bardzo otwartym i życzliwym. Odnoszą się serdecznie do turystów, a tych każdego roku spotykają całe mnóstwo! Jeśli zamieszkasz tu na stałe, możesz spodziewać się ciepłego przyjęcia ze strony sąsiadów i pozostałych mieszkańców. Zresztą znajdziesz wśród nich nie tylko osoby mówiące po grecku – na Cypr na stałe przeprowadziło się wielu Niemców, Anglików, Włochów i obywateli innych krajów europejskich.
Podczas spaceru na Cyprze usłyszysz więc wiele języków. Nie będziesz mieć problemu z porozumieniem się, ponieważ jest to kraj dwujęzyczny – większość mieszkańców tak samo dobrze zna język angielski, co język grecki. Wystarczą więc podstawy angielskiego, by swobodnie dogadać się nie tylko w życiu codziennym, ale też w urzędach i firmach.

Styl życia na Cyprze

Jeśli masz dość życiowego pędu, nadmiaru obowiązków i ciągłej presji, by robić lepiej i więcej, Cypr to idealne miejsce do życia dla Ciebie! Tutaj rządzi zasada „Siga, siga”, czyli „powoli, nieśpiesznie”. Często usłyszysz ją żyjąc na Cyprze. Styl życia tutejszych mieszkańców jest typowo wyspiarski – spokojny, z nastawieniem na cieszenie się życiem, korzystanie z pogody, podziwianie krajobrazów i innych uroków Wyspy Afrodyty.

Kuchnia Cypryjska

Wiele osób chwali też cypryjską kuchnię. Co ciekawe, na niepowtarzalny smak tutejszej żywności najbardziej wpłynęło… słabo rozwinięte rolnictwo. Dzięki temu, że nie ma tu ogromnych farm i upraw na masową skalę, tylko w minimalnym stopniu stosuje się nawożenie i inne środki ochrony roślin. Wszystkie produkty spożywcze są więc z założenia ekologiczne i zdrowe. Kuchnia cypryjska jest prosta, co zdecydowanie należy uznać za zaletę. W tutejszych daniach znajdziesz mnóstwo warzyw i owoców oraz ryb, ale też np. pyszną jagnięcinę.

Bezpieczeństwo życia na Cyprze

Cypr uznawany jest za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Bardzo niski poziom przestępczości sprawia, że tutejsi mieszkańcy żyją spokojnie, bez obawy o swoje zdrowie i mienie. Przyjazny krajobraz bez incydentów daje się dostrzec także w przestrzeniach miejskich, zwykle uznawanych za bardziej niebezpieczne. Cypryjczycy nie boją się spacerować wieczorami po ulicach.
Na bezpieczeństwo życia na Cyprze składa się też stabilna sytuacja polityczna. Cypr nie jest skonfliktowany z żadnym innym państwem, nie występują też napięcia na tle politycznym. Mieszkańcy wyspy nie muszą więc obawiać się o swoją sytuację ani teraz, ani w przyszłości.

Opieka medyczna na Cyprze

Wysokiej jakości opieka medyczna to niewątpliwie jedna z największych zalet Wyspy Afrodyty – szczególnie cenią ją osoby starsze oraz te, które planują osiedlić sią tu na stałe. Nowoczesne placówki medyczne, przyjazny personel oraz łatwy dostęp do lekarzy tworzy zdecydowany kontrast z tym, co na co dzień spotykamy w Polsce.

System podatkowy na Cyprze

Choć polskie ustawodawstwo nie traktuje żadnego z krajów należących do Unii Europejskiej jako raju podatkowego, taka opinia o Cyprze wciąż ma się dobrze. I są ku temu podstawy. Cypr ma jedną z najniższych stawek podatku dochodowego w całej UE. W dodatku zapewnia możliwość skorzystania z wielu ulg i odliczeń. W przypadku firm istnieje tu szerokie pole do optymalizacji podatkowej, dzięki czemu przedsiębiorstwa płacą niższe daniny niż w Polsce.
W szczególnych przypadkach rezydenturę podatkową można uzyskać już po 60 dniach przebywania na Cyprze. Standardowo jest do 183 dni.

Inwestycje w nieruchomości na wyspie Afrodyty

Cypr uznawany jest przez ekspertów za jedno z najkorzystniejszych miejsc do inwestycji w nieruchomości. Same formalności z tym związane są stosunkowo proste. Nie istnieją też znaczące ograniczenia w możliwości zakupu nieruchomości przez obywateli Unii Europejskiej. Zakup nieruchomości pod wynajem lub na własny użytek na Cyprze to inwestycja, która szybko się zwraca i może zacząć generować zyski.

Uzyskanie stałego pobytu na Cyprze

Podróżowanie w dowolnych celach na Cypr jest możliwe dla obywateli Unii Europejskich. Jednak uzyskanie stałego pobytu wymaga dopełnienia pewnych formalności. Nie są one jednak skomplikowane. Wystarczy wystąpić o zaświadczenie „yellow slip”, które uprawnia do stałego pobytu i podjęcia pracy na Cyprze. Całą procedurę można przejść jednego dnia. Wystarczy posiadać miejsce zamieszkania na Cyprze (może to być mieszkanie wynajęte) oraz wypełnić formularz „W jakim celu jestem na Cyprze”. Dobrze też mieć umowę o pracę.
Nieco trudniejsze okazuje się uzyskanie cypryjskiego obywatelstwa. Wymaga ono bowiem poczynienia dość dużej inwestycji w nieruchomości.

Praca i koszty utrzymania

Choć Wyspa Afrodyty ma mnóstwo zalet, nie brakuje w niej też wad. Jedną z nich są koszty utrzymania. Wprawdzie Polak znający język angielski raczej nie powinien mieć problemów ze znalezieniem tu pracy, jednak ceny mieszkań, ogrzewania i podstawowych produktów mogą zaskoczyć. Jeśli nie masz własnego mieszkania, za wynajem zapłacisz około 500 euro. Drogie są też produkty spożywcze. Po zestawieniu ze sobą średnich zarobków ze średnimi kosztami życia okazuje się, że niewiele zostaje na oszczędności i luksusy. Oczywiście wszystko to jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od tego, z jakimi umiejętnościami i jakim kapitałem przeprowadzasz się na Cypr.

Komunikacja miejska

Jeśli chcesz poruszać się po Cyprze, od razu po przeprowadzce zainwestuj w samochód. Wyspa jest bowiem bardzo słabo skomunikowana – połączeń jest mało, a autobusy jeżdżą rzadko. W dodatku ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.
Niestety jazda autem również nie jest idealnym rozwiązaniem. Wszystko przez cypryjskich kierowców, którzy nie przywiązują zbyt dużej wagi do przestrzegania przepisów, a ich umiejętności pozostawiają wiele do życzenia.

Czy warto mieszkać na Cyprze? Mamy odpowiedź!

Odpowiedź oczywiście należy do Ciebie. Wiele osób przekonało się, że warto mieszkać na Cyprze, i od lat mieszkają tam na stałe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto tę wyspę odwiedzić turystycznie i lepiej poznać. Aby dobrze zrozumieć tutejsze zwyczaje i sprawdzić, czy pogoda rzeczywiście przyniesie radość, czy raczej zmęczenie upałem, warto pomieszkać tu nieco dłużej niż standardowe „urlopowe” dwa tygodnie. Dłuższy pobyt na Cyprze rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli podjąć najlepszą decyzję.